Článek
"Mohu dnes oficiálně prohlásit, že sbližovací (nepřímé) rozhovory začaly," řekl Irikát, po jehož boku stál Mitchell. Nepřímé rozhovory v sobotu schválilo vedení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Spojené státy i Izrael rozhodnutí OOP uvítaly.
Mírová jednání byla přerušena na konci roku 2008, když Izrael zahájil ofenzívu proti pásmu Gazy, odkud ho ostřelovali radikálové. Plán USA zahájit nepřímá jednání, která by zprostředkovávali Američané, už jednou neuspěl. V březnu od něj Palestinci odstoupili, neboť Izrael oznámil další výstavbu v anektovaném Východním Jeruzalémě. [celá zpráva]
Palestinci si dali jako podmínku moratorium na rozšiřování židovských osad. Izrael ale nepovažuje Východní Jeruzalém za židovskou osadu, ale za integrální součást svého území, ačkoli jeho anexe nebyla mezinárodně uznána a Palestinci v něm chtějí mít své hlavní město. Americko-izraelské vztahy se tehdy dostaly na bod mrazu, neboť Izrael oznámil plán výstavby během návštěvy amerického viceprezidenta Joe Biden. [celá zpráva]
Izrael chce přímá jednání
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zahájení rozhovorů uvítal. Doufá, že brzy přejdou v přímé rozhovory. „Míru nemůže být dosaženo na dálku nebo s dálkovým ovládáním,“ sdělil v prohlášení ministerský předseda a svůj postoj osvětlil: „Jsme sousedy Palestinců a oni jsou našimi sousedy. Nelze předpokládat, že dosáhneme rozhodnutí a dohod v kritických tématech jako je bezpečnost nebo naše národní zájmy a jejich národní zájmy, pokud nebudeme sedět v jedné místnosti.“
Hlavními problémy jsou stanovení hranic budoucího palestinského státu, status Jeruzaléma, budoucnost židovských osad na Západním břehu Jordánu, návrat palestinských uprchlíků i otázka, zda bude moci mít palestinský stát své ozbrojené síly.