Článek
V současnosti mají palestinská území v OSN status stálého pozorovatele. "Věříme, že většina zemí světa podpoří naši snahu, jejímž cílem je zachránit naději na spravedlivý mít," uvedl Abbás.
Palestina loni usilovala o získání plného členství v Organizaci spojených národů. Její úsilí ale nakonec vyznělo naprázdno, protože nezískalo podporu v Radě bezpečnosti. Rada o palestinské žádosti zejména kvůli tlaku Spojených států nikdy nehlasovala. Jako plnohodnotného člena zatím loni palestinská území přijalo pouze UNESCO.
Zdůraznil, že Palestinci hodlají nadále usilovat nezávislý stát v předválečných hranicích z roku 1967. Po šestidenní válce tehdy Izrael část palestinského území zabral. Palestinci zároveň chtějí, aby hlavních městem jejich státu byl východní Jeruzalém.
Abbás mírovým rozhovorům s Izraelem nevěří
Abbás ale ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN vyjadřoval značný pesimismus ohledně dalších mírových rozhovorů s Izraelem. "Izrael odmítá ukončit okupaci a umožnit Palestincům dobrat se práv a svobody. Izrael odmítá nezávislost Palestiny," řekl Abbás, který v OSN vystoupil krátce před izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Izrael se podle Abbáse snaží rozdrobit palestinská území do malých enkláv obklopených židovskými osadami, zdmi a kontrolními stanovišti. "Tyto enklávy tak zůstanou pod úplnou nadvládou vojenské, koloniální okupace v novém balení s novými názvy, jako je jednostranný plán či stát s provizorními hranicemi," uvedl šéf palestinské samosprávy.
Netanjahu Abbásovi v OSN vzkázal, že jejich vzájemný konflikt nevyřeší nactiutrhání ani jednostranné kroky. Obě strany by se podle něj měly vrátit k jednáním, jejichž výsledkem bude demilitarizovaný palestinský stát a jednoznačné uznání Izraele ze strany Palestinců.