Článek
Šíitští povstalci prezidentské sídlo zabrali v úterý odpoledne po krátkém střetu s ochrankou. Podle svědků se také zmocnili několika obrněných vozidel střežících vchod do paláce. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí podle některých zpráv v době útoku byl v paláci.
Nyní je ve svém domě, který který vzbouřenci ostřelovali nejméně půl hodiny ze střech okolních budov. „Prezident je vevnitř a je v pořádku,” uvedl podle BBC nejmenovaný vládní představitel.
Velitel prezidentské gardy Sáleh al-Džamalání označil obsazení paláce za puč.
Hádí varoval, že existence jeho země je ohrožena: „Dnes stojíme před křižovatkou bytí, nebo nebytí.”
Saná je ve varu už od pondělí, kdy ve městě vypukly prudké boje. Ty si vyžádaly devět mrtvých a na 90 zraněných. Vláda před obsazením prezidentského sídla vyjednávala s povstalci o změně návrhu ústavy. Některé země kvůli napjaté situaci v zemi přerušily provoz svých zastupitelských úřadů.
Spory o ústavu
Vládní mluvčí Rádží Badí v úterý řekl, že prezident vyjednával s jedním z poradců šíitů o personálním obsazení komise, která by se zabývala připravovanou ústavou. V původním návrhu se počítá se zavedením federálního systému, který v Jemenu vytvoří šest federálně spravovaných oblastí. Šíité to označují za spiknutí, jehož cílem je rozdělit Jemen.
Tvrdí, že ústava, jak je navržena nyní, jim odřízne přístup k moři. Tradičně obývají oblast Saada na severu země u hranice se Saúdskou Arábií.
Kvůli ústavě byl už v sobotu unesen šéf prezidentské kanceláře Ahmad Avád bin Mubárak. [celá zpráva]
Jemen patří ke klíčovým spojencům USA v boji proti Al-Káidě v oblasti. Do chaosu se ale propadá od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná.
Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.