Článek
Kurdští separatisté v Pulumuru použili k útoku auto. Když se přiblížili k pozici tureckých vojáků, odpálili granát. Sedm tureckých vojáků zabili a dalších sedm zranili. Při útoku také padl jeden Kurd. Původně bylo oznámeno, že Kurdi podnikli čistě sebevražedný atentát.
V Tunceli jsou aktivní kurdští separatisté ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), není však jasné, zda za pondělním útokem stáli, i když je armáda z útoku viní.
Střety mezi tureckými ozbrojenými silami a kurdskými separatisty se v posledním dnech vyostřily po atentátu v Ankaře, při kterém 22. května zahynulo šest lidí a více než sto dvacet jich bylo zraněno. [celá zpráva]
Turecko koncem týdně přesunulo své tanky k hranicím s Irákem, protože tam mají kurdští separatisté z PKK své tábory. [celá zpráva] V neděli oblast ostřelovalo, ale nikdo nezahynul. [celá zpráva]
Lídr kurdské autonomní oblasti v severním Iráku Masúd Barzání potvrdil turecké ostřelování kurdských oblastí už v neděli ráno. Prokurdská tisková agentura Dogan v pondělí napsala, že turecká armáda bombardovala už druhý den pohraniční oblast na severu Iráku. Podle ní kurdští rebelové zaútočili proti předsunutým hlídkám turecké armády a zranili několik vojáků.
Turecko hrozí použitím veškerých prostředků
Turecký ministr zahraničí Abdullah Gül v pondělí na tiskové konferenci po jednání s delegací Evropské unie oznámil, že jeho země má právo použít všech prostředků proti kurdským teroristům. PKK považují za teroristickou organizaci Ankara i Spojené státy a Evropská unie.
Turecko údajně chce tento týden předat Spojeným národům zprávu, která by vyjadřovala jeho obavy ohledně aktivit militantních kurdských separatistů v Iráku a umožnila potvrdit jeho legální právo proti nim zasáhnout, uvedla agentura Reuters s odvoláním na úřední zdroje.