Článek
„Rozsudek byl vydán kvůli tomu, že pan Rasúlof podepsal prohlášení na podporu íránského lidu,“ řekl agentuře AP jeho právník Babak Paknia. Dodal, že tato prohlášení, spolu s režisérovými příspěvky na sociální síti X a dalšími aktivitami byly soudem označeny jako „činy proti národní bezpečnosti“.
Íránské úřady zatím o rozsudku oficiálně neinformovaly, podotkla agentura s tím, že Rasúlof spolu s dalšími umělci mimo jiné podepsal výzvu íránským bezpečnostním složkám, aby „odložily zbraně“ během protestů veřejnosti po zřícení budovy v roce 2022, při kterém v íránském městě Abadán zahynulo nejméně 29 lidí. Několik z těch, kteří výzvu podepsali, už policie dříve předvedla k výslechu.
Neznámý útočník ubodal íránského režiséra Mehrdžújího a jeho manželku
Rasúlof byl podle svého právníka odsouzen Revolučním soudem v Teheránu, v Cannes měl přitom uvést premiéru svého nového filmu „Semínko svatého fíku“. Snímek vypráví fiktivní příběh soudce právě tohoto soudu, jemuž se během sílících celonárodních protestů záhadně ztratí zbraň a stále paranoidnější soudce začne podezírat svou manželku a dceru.
Uváděl i film v Karlových Varech
S úřady měl Rasúlof problémy už dříve. Jeho film „Není zla mezi námi“ vyprávějící několik příběhů spojených s trestem smrti získal cenu Zlatého medvěda na filmovém festivalu Berlinale, režisér si ji ale nemohl převzít kvůli zákazu cestování, kterému ve vlasti čelil. Krátce po tomto ocenění navíc Rasúlof dostal rok vězení, když íránský soud jeho předchozí filmy vyhodnotil jako „protisystémovou propagandu“.
V roce 2017 Rasúlof rovněž navštívil Mezinárodní filmový festival v Karlových varech, kde uvedl svůj film „Neústupný“.