Článek
Operace Together Forward (Společně vpřed) začala 7. srpna posílením zdejších jednotek o 12 000 amerických a iráckých vojáků. Zlepšila situaci v některých místech hlavního města, ale nesnížila celkové násilí, které se v poslední době dokonce vystupňovalo. "Je to skličující a Američané nyní pracují s Iráčany na úpravě bezpečnostních opatření," prohlásil mluvčí na briefingu.
Ozbrojený odpor místních rebelů stoupá i v jiných oblastech Iráku. Denně umírají desítky Iráčanů. Americká armáda přišla od začátku října na iráckém území o téměř 70 mužů a bude se nejspíš jednat o nejhorší měsíc pro koaliční síly od ledna 2005. Celková bilance mrtvých z řad armády USA a pomocného personálu dosáhla od zahájení spojenecké invaze do Iráku v březnu 2003 podle různých statistik téměř 3000 obětí.
Americký prezident George Bush usoudil, že důvodem k vyššímu násilí v Iráku může být také snaha tamních muslimských rebelů poškodit v očích americké veřejnosti jeho vládní Republikánskou stranu před nadcházejícími parlamentními volbami. "Rozhodně se vystupňovalo násilí, zatímco se blížíme k volbám. Možná to souvisí," řekl ve středu v rozhovoru pro televizní stanici ABC.
Od případné povolební většiny Demokratické strany v Kongresu někteří lidé očekávají oslabení odhodlanosti Bílého domu pokračovat v nákladné irácké misi, dokud si to irácká vláda spřízněná s USA bude přát.