Tři palestinské lidskoprávní organizace podaly stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v nizozemském Haagu, v níž požadují vyšetřování Izraele, který se podle nich v Pásmu Gazy dopouští genocidy. Žádají rovněž, aby ICC vydal zatykače na izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga, premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta. O věci informovala katarská televize al-Džazíra.
Organizace Al-Hak, Al-Mizan a Palestinské středisko pro lidská práva (PCHR) vyzvaly, aby soud věnoval „naléhavou pozornost nepřetržitému izraelskému bombardování hustě obydlených oblastí s civilisty v Pásmu Gazy“, které podle zdravotních úřadů v Gaze zabilo více než 10 500 Palestinců, z nichž téměř polovinu tvoří děti.
Stížnost také vyzývá k rozšíření už probíhajícího vyšetřování válečných zločinů v Pásmu Gazy, jehož obyvatelé trpí „blokádou, násilným vystěhováváním, použitím toxického plynu a odpíráním základních životních potřeb, jako jsou potraviny, voda, palivo a elektřina“. To podle autorů stížnosti představuje válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, včetně genocidy.
Prokurátor ICC Karim Khan koncem října po návštěvě přechodu Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem řekl, že bránění dodávkám humanitární pomoci civilistům by mohlo být posuzováno jako válečný zločin. Podle něj ICC má pravomoc posuzovat podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti při izraelských operacích v Pásmu Gazy i při útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.
Palestinská autonomie se sídlem v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu se k ICC připojila v roce 2015, Izrael ale tento soud neuznává.