Článek
Mursí stanul v čele Egypta v roce 2011 po prvních svobodných volbách uspořádaných po svržení režimu Husního Mubaraka. Muslimské bratrstvo, k němuž patřil, zvítězilo i v parlamentních volbách. Pak ale přišel zvrat vedený armádními špičkami, jenž vyústil ve zbavení moci Mursího, jeho zatčení a postavení bratrstva mimo zákon.
Mursí považuje věznění za protiprávní. Když v listopadu 2013 stanul před soudem, ohlásil se těmito slovy: „Jsem doktor Muhammad Mursí a jsem prezident republiky“.
Při dalších stáních pak opakovaně křičel, že je obětí vojenského převratu vedeného nynějším prezidentem a bývalým armádním velitelem Abdalem Fatahem Sísím.
Policie ho odmítla poslechnout
Incident před prezidentským palácem v Káhiře v prosinci 2012 začal demonstrací proti vládě Muslimského bratrstva. Mursí nařídil policii, aby zakročila, ta ale odmítla, načež bratrstvo povolalo své přívržence. Při následných potyčkách zemřelo jedenáct lidí, podle BBC většinou členové bratrstva.
Obvinění z podněcování násilí nebylo jediné, které bylo proti Mursímu vzneseno, je stíhán také za špionáž a za útěk z vězení během povstání v roce 2011.
Související témata
Soudy mezitím udělily trest desítkám členů Muslimského bratrstva včetně duchovního vůdce Muhammada Badího, který má stanout na popravišti. Nejnověji byly další tresty smrti vyneseny v pondělí, a to hned nad 22 členy bratrstva.