Článek
Na záběrech z některých demonstrací byli zachyceni maskovaní muži s obušky. Podporovatelé demonstrací tvrdí, že to byli operativci Hamásu, kteří se snažili zastrašit protestující. Několik účastníků protestů na sociálních sítích zveřejnilo, že dostali výhrůžky smrtí od členů Hamásu, píše deník Times of Israel.
Ve čtvrtek Hamás vydal prohlášení, v němž varoval, že s účastníky protestů bude zacházeno jako s kolaboranty s Izraelem.
Protesty jsou sice relativně malé, ale skutečnost, že nepolevily ani po zastrašování, naznačovala, že tento jev nabírá na síle. Analytici ale varují, aby se nezaměňoval vzdor s kolapsem režimu. Autor analýzy v deníku The Jerusalem Post Herb Keinon přirovnal situaci v Gaze s někdejší vlnou odporu v Íránu. „Když například v Íránu vypukly velké demonstrace, někteří lidé tvrdili, že tamější režim brzy padne. Přesto vláda ajatolláhů stále trvá. Často se stává, že vidíme to, co vidět chceme, a zbytek ignorujeme,“ píše.
USA a Izrael jednají se třemi africkými státy o přesídlení obyvatel Pásma Gazy

Přesto jsou protesty v Gaze nevídané. Jsou to největší protesty proti Hamásu, jaké se kdy v Pásmu Gazy konaly. A není to všechno. Izraelská média uvedla, že od začátku války v Gaze opustilo oblast asi 35 tisíc lidí, kteří odešli dobrovolně.
Průzkum Gallupova ústavu provedený mezi letošním 2. a 13. březnem mezi 532 obyvateli Gazy staršími 18 let zjistil, že 52 procent dotázaných by Gazu opustilo, pokud by k tomu dostali příležitost. Dalších 38 procent by odešlo dočasně a 14 procent trvale. Jak dobrovolné odchody Palestinců, tak výsledek průzkumu zpochybňují zažité představy o Gaze, že se zdejší nikdy neobrátí proti Hamásu a z Pásma Gazy nikdy neodejdou.
"Barra Barra Barra - Hamas tetlaa Barra" - Out out out, Hamas must get out! In another, "Jazeera Barra Barra" - Aljazeera gets out. Gazans are done with Hamas, its mouthpieces, pro-Hamas activists, & imbeciles who blindly champion a terrorist militia as legitimate "resistance." pic.twitter.com/Yb2IKDKCzr
— Ahmed Fouad Alkhatib (@afalkhatib) March 27, 2025
Otázkou je, proč se rozsáhlé protesty odehrávají nyní, více než 16 měsíců od začátku bojů.
Jedno z možných vysvětlení souvisí s koncem současného příměří. Podle něj obyvatelé Gazy po návratu do toho, co zbylo z jejich domovů, ochutnali klid. Nyní, když Izrael znovu začal útočit, lidé nechtějí znovu prožít to, co mají za sebou od 7. října 2023. V Pásmu Gazy navíc docházejí potraviny a lidem hrozí hlad. Kvůli obnovení ofenzívy přestala totiž do oblasti proudit humanitární pomoc.
„Hamás je osamělý a zničený. Média stranící Hamásu a sponzorovaná Katarem již ztratila svou důvěryhodnost a schopnost manipulovat s pravdou. Lidé v Gaze prolomili bariéry strachu poté, co už nemají co ztratit,“ tvrdí Dalia Ziadová, egyptská spisovatelka a vedoucí pracovnice Jeruzalémského centra pro bezpečnost a zahraniční záležitosti.
Kdo povede Gazu? Odpor Palestinců proti Hamásu roste
