Článek
„Obdrželi jsme zprávu o třech požárech na palubě. Zdá se, že loď neřízeně pluje,“ oznámila vojenská námořní služba UKMTO. Zatímco Húsíové ukázali záběry výbuchů na lodi, v dálce bylo podle agentury AP slyšet skandování jejich sloganu: „Bůh je největší; smrt Americe; smrt Izraeli; kletbu na Židy; vítězství islámu“.
Posádka lodi už ve středu ohlásila několik útoků s tím, že nejprve vypukla přestřelka, když tanker napadlo několik ozbrojenců na dvou malých člunech a následně byla loď zasažena třemi projektily. Plavidlo pak podle nich bylo neovladatelné. Incident se odehrál zhruba 140 kilometrů západně od jemenského města Hudajdá v Rudém moři.
Komerční plavidla v blízkosti Jemenu opět hlásí výbuchy
„Operace byla zaměřena na ropný tanker Sounion, který patří společnosti, jež jedná s izraelským nepřítelem, a porušila zákaz vstupu do přístavů okupované Palestiny,“ vzkázal tento týden podle agentury Reuters mluvčí Húsíů Jahjá Sarí.
Všichni členové posádky byli převezeni francouzským torpédoborcem do nedalekého Džibuti, uvedla ve čtvrtek námořní mise Evropské unie Aspides v Rudém moři. „Posádku tvoří ruský kapitán, 24 filipínských námořníků, 3 indičtí námořníci a jeden nepálský námořník,“ oznámily džibutské úřady.
On August 21, the MV SOUNION, which had not asked for EUNAFVOR ASPIDES 🇪🇺 protection, came under an attack in the South Red Sea area and lost its engine power.
— EUNAVFOR ASPIDES (@EUNAVFORASPIDES) August 22, 2024
Following a request from the master, the operation dispatched a ship in order to rescue the crew.
While approaching… pic.twitter.com/gdSbTjmzRm
150 tisíc tun ropy na palubě
Evropská námořní mise zároveň varovala, že Sounion má na palubě 150 tisíc tun ropy a představuje tak „navigační a ekologické riziko“. „Je nezbytné, aby všichni v oblasti byli opatrní a zdrželi se jakýchkoli akcí, které by mohly vést ke zhoršení současné situace,“ vzkázala ještě předtím, než Húsíové zveřejnili záběry explozí.
Tanker Sounion plující pod řeckou vlajkou vezl náklad ropy z irácké Basry, řecké úřady potvrdily, že měl namířeno do rafinérie Agioi Theodoroi západně od Atén, čemuž odpovídal i směr plavby. Námořní web MarineTraffic nicméně udává jako konečnou destinaci plavby Singapur.
Successful Salvage Operation of the Greek-Flagged Tanker "Sounion" after Attack in Yemen Waters
— Djibouti Ports & Free Zones Authority (@dpfza) August 23, 2024
Last night at 10:00 PM, the Ports and Free Zones Authority successfully coordinated the salvage operation of the Greek-flagged tanker "Sounion" following an attack west of Hodeidah,… pic.twitter.com/uPfoFyPaVq
Íránem podporovaní a vyzbrojovaní šíitští povstalci Húsíové ovládají rozsáhlé oblasti Jemenu včetně hlavního města Saná a velké části pobřeží Rudého moře. Na komerční námořní dopravu na klíčové trase přes Suezský průplav útočí už od loňského listopadu, přičemž tvrdí, že tak činí v rámci takzvané „Osy odporu“ na podporu Palestinců ve válce židovského státu s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy a že útočí jen na lodě spojené s Izraelem, USA nebo Británií.
Mnohá z napadených plavidel však s konfliktem mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás souvisí jen málo nebo vůbec. Řada lodních společností tak nyní dává přednost delší a dražší trase kolem jižního cípu Afriky.