Článek
"Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích," popsal vedoucí týmu ošetřovatelů v kunduzské nemocnici Lajos Zoltán Jecs. "Na operačním stole ležel uprostřed všech trosek mrtvý pacient," uvedl také. "Sledovali jsme, jak naši kolegové umírají," řekl.
Jeden z lékařů ihned potřeboval operaci, ale zemřel přímo na stole v kanceláři. "Dělali jsme, co jsme mohli, ale nestačilo to," dodal Jecs. Někteří jeho kolegové byli po bombardování příliš šokovaní a pouze plakali. "Není lehké vidět dospělé muže, vlastní přátele, jak nemohou zastavit pláč," řekl maďarský zdravotník.
Organizace žádá, aby se nálet vyšetřil. Podle všeho jej vedli Američané, kteří uvedli, že ve stejnou dobu, kdy byla zasažena nemocnice, podnikli v Kunduzu nálet.
Afghánští představitelé v neděli řekli, že v nemocnici stříleli bojovníci Tálibánu, to ale Lékaři bez hranic odmítli.
"Vzhledem k vážnému podezření, že byl spáchán válečný zločin, žádají Lékaři bez hranic, aby bylo úplné a transparentní vyšetřování události vedeno nezávislým mezinárodním orgánem. Spoléhat pouze na vyšetřování vedené jednou ze stran konfliktu by bylo zcela nedostatečné... Odsuzujeme tento útok, který představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva," uvedl v neděli generální ředitel MSF Christopher Stokes.
Nemocnice nyní nefunguje a lékaři bez hranic oznámili, že z města odcházejí.