Článek
„Loď i její posádka jsou nyní v rukou bratří z hnutí odporu Hamás a brigád Iz ad-Dína Kásama,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Húsíů Nasir ad-Dín Amir. Loď je však stále v jemenském přístavu.
Sedmnáct filipínských námořníků, tři ukrajinští, dva bulharští, dva mexičtí a jeden Rumun jsou v zajetí už 116 dní, napsala stanice CNN. „Skutečností je, že se nemůže moc udělat, protože Húsíové nám řekli, že budou držet loď i s posádkou, dokud neskončí nepřátelství v Gaze,“ řekl de Vega, který má na filipínském ministerstvu zahraničí na starosti miliony Filipínců pracujících v zahraničí.
De Vega dodal, že Húsíové zřejmě také chtějí, aby byli výměnou za propuštěná rukojmí uznáni jako legitimní jemenská vláda, což je nepravděpodobné, protože představují jen jednu ze skupin žijících v Jemenu a podnikají teroristické útoky. „Bude obtížné pro jakoukoli vládu uznat někoho, kdo útočí na lodě na moři,“ uvedl de Vega. Podle něj není o čem jednat kromě zajištění dobrých podmínek pro rukojmí.
Po jejich únosu Húsíové řekli, že s nimi budou zacházet jako s hosty a poskytnou jim vše potřebné. De Vega uvedl, že někteří nabrali váhu a nic nenaznačuje, že by čelili násilí. Mohou psát dopisy a jednou týdně hovořit s příbuznými. „Myslím, že je v zájmu Húsíů s nimi zacházet dobře,“ řekl odborník na Jemen z Káhiry Muhammad Kasi. „Nechtějí o sobě vytvořit špatný obrázek,“ dodal.