Článek
Dohoda předpokládá výstavbu 3000 jednotek, převážně bytů, ale také úřadů a hotelů, v zóně označované jako sektor E1 mezi Maale Adumim a východním Jeruzalémem, který Izrael zabral po jeho dobytí v červnu 1967.
Palestinci projekt výstavby v sektoru ostře kritizují, protože západní břeh Jordánu prakticky přeřízne na dvě části a komplikuje vznik nezávislého palestinského státu. Navíc se Izrael podle mezinárodního mírového plánu, známého jako cestovní mapa z roku 2003, zavázal zastavit veškerou výstavbu na okupovaných územích, na něž si Palestinci činí nárok.
Netanjahu zároveň prohlásil, že jeho koaliční vláda chce usilovat o mírovou dohodu s Palestinci. Mír je pro všechny izraelské vlády trvalým cílem, řekl na tiskové konferenci v Jeruzalémě.
Profily hlavních koaličních partnerů |
---|
Benjamin Netanjahu (Likud) |
Avigdor Lieberman (Jisrael Bejtejnu - Izrael je náš domov) |
Netanjahu získal většinovou podporu 66 ze 120 poslanců parlamentu, protože v úterý uzavřel koaliční dohodu se Stranou práce. V ní se Netanjahův Likud zavázal pokračovat v mírových jednáních s Palestinci a dodržovat dohody, které s nimi byly v minulosti uzavřeny. Dohoda podle rozhlasu také stanoví, že Izrael bude nadále postupovat proti nelegální výstavbě osad na okupovaném palestinském západním břehu Jordánu. [celá zpráva]
Likud, mající 27 křesel, už předtím získal podporu ultrapravicové strany ruských přistěhovalců Izrael je náš domov Avigdora Liebermana s 15 mandáty a ultrakonzervativní náboženské strany Šas, která má 11 poslanců.