Hlavní obsah

Německo vyzvalo své občany, aby opustili Írán a do země necestovali

Německo vyzvalo své občany, aby opustili Írán. Před cestami do islámské republiky varuje. V pátek to prohlásil mluvčí spolkového ministerstva zahraničí, podle kterého hrozí, že se němečtí občané stanou rukojmími Íránu. Informuje o tom agentura Reuters. Vztahy Berlína a Teheránu jsou vyhrocené.

Foto: Profimedia.cz

Íránská vlajka na íránském konzulátu ve Frankfurtu nad Mohanem

Článek

„Varování před cestami do Íránu máme dlouho,“ řekl mluvčí. „Na případu Jamshida Sharmahda vidíme, že Írán si bere německé občany za rukojmí,“ dodal.

Teherán v pondělí oznámil, že popravil odpůrce íránské vlády Sharmahda, který měl německé i íránské občanství. Německo v reakci na to nařídilo uzavřít všechny tři íránské generální konzuláty v zemi, otevřené tak zůstává jen velvyslanectví v Berlíně.

V Německu žije asi 300 000 íránských občanů, postarat se o ně v případě potřeby nyní bude muset velvyslanectví v Berlíně. Velvyslance v současnosti Írán na ambasádě nemá - ten dosavadní v rámci pravidelného střídání Německo opustil, jeho nástupce zatím nepřicestoval. Podle DPA je krajně nepravděpodobné, že by Teherán nyní nového velvyslance do Berlína poslal.

Česká republika má podobné varování v souvislosti s cestami do Íránu od roku 2023. Tehdy kvůli zhoršené bezpečnostní situaci vyzvala občany, aby zemi opustili, případně do ní vůbec necestovali.

Vztahy Německa a Íránu klesly na nové dno. V New Yorku to ve čtvrtek řekla šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. Režim islámské republiky podle ní zná jen vydírání, hrozby a násilí. „Víme ale, že existuje i jiný Írán,“ dodala zjevně s odkazem na opoziční síly v zemi i exilu.

Jamshid Sharmahd čelil obvinění z vedení monarchistické organizace Tondar, která je podle íránského režimu zodpovědná za atentát z roku 2008, při němž zemřelo nejméně 14 lidí. Skupina podle Teheránu plánovala další útoky v Íránu. Zatčení Sharmahda ohlásily íránské úřady v roce 2020. Íránské tajné služby muže zřejmě unesly v Dubaji. K trestu smrti byl odsouzen na jaře loňského roku.

Organizace Tondar neboli Královské shromáždění Íránu, jejímž byl Sharmahd členem, sídlí v Los Angeles a usiluje o obnovení monarchie, kterou svrhla v Íránu v roce 1979 islámská revoluce. Organizace provozuje opoziční exilové rozhlasové a televizní stanice.

Německé vztahy s Íránem jsou na bodu mrazu

Evropa

Výběr článků

Načítám