Článek
Ozbrojenci prý k budově ministerstva v nábožensky promíšené čtvrti Karráda v Bagdádu přijeli ve zhruba 40 maskovaných pick-upech. Do budovy, kde sídlí sekce pro výzkum, vnikli v přestrojení za policisty.
Podle mluvčí pak nařídili všem ženským zaměstnankyním, aby se shromáždily v jedné místnosti, a odebrali jim mobilní telefony. Všechny muže, včetně zaměstnanců, hlídačů a návštěvníků, odvezli. Mezi zajatci jsou i vědci.
Únosci šli do akce se seznamem
Podle jednoho ze svědků únosci před budovou kontrolovali průkazy totožnosti a odvezli pouze sunnitské zaměstnance. Policisté, kteří hlídkovali v blízkosti budovy, tomu prý nečinně přihlíželi. Informovaly o tom světové agentury.
Ministerstvo vnitra nejdříve informovalo, že unesených bylo 20, později toto číslo vystoupalo ke 150. Přesné údaje o počtu unesených však stále nejsou známy, některé zdroje hovoří o 100 lidech.
Podle agentury AP měli ozbrojenci jmenný seznam osob, které měly být odvezeny. Falešní příslušníci ministerstva vnitra prý prohlásili, že provádějí úkol, jímž byli pověřeni vládním protikorupčním úřadem. Mezi unesenými je podle Makkího i náměstek ředitele výzkumného ústavu.
Uzavřeny všechny univerzity v Iráku
Ministerstvo školství je členem sunnitské vládní skupiny Fronta irácké shody. Ministr vysokého školství Ábid Zijáb Adžíl ihned po ohlášení únosu nařídil uzavření všech iráckých univerzit, dokud se nezlepší bezpečnostní situace v zemi.
"Nechci už vidět žádné další zabité profesory. Nemáme jinou volbu," řekl ministr Adžíl. Jak zdůraznil, už před nějakou dobou prý žádal ministerstvo vnitra a obrany o ochranu univerzit a ministerských pracovišť, avšak marně.
Hromadné únosy v Iráku se v posledních měsících množí. Většinou končí tragicky: většina z unesených je zavražděna a zohavena. Například v polovině července bylo za bílého dne uneseno z probíhajícího zasedání 30 členů iráckého olympijského výboru. Pouze šest z nich bylo později propuštěno.