Článek
Nařčení šíitských milicí vznesla organizace jen dva dny poté, co IS potvrdil, že uvěznil, zotročil a prodal ženy a děti z kurdské komunity jezídů. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
AI svou zprávu opřela o výpovědi Iráčanů ze srpna a září. Ti popsali útoky šíitských milicí v hlavním městě Bagdádu, v Sammáře a Kirkúku. Jen v Sámmaře, kde většinu obyvatel tvoří sunnité, bylo od června uneseno 170 mužů. Více než 30 jich útočníci unesli přímo z jejich domu, a to v jediný den – 6. června. Všichni skončili s kulkou v týle a jejich těla byla pohozena opodál.
„Toto zabíjení se zdá být odvetou za krátký vpád (Islámského státu) do města o den dříve,“ upozornila organizace ve zprávě.
Podle AI byly ve zmíněných třech městech takto zavražděny desítky lidí. Spousta z nich byla spoutaná.
Rozpad armády umožnil vzestup milicí
Šíitské milice v čele s Mahdího armádou, Brigádami Badr či prapory Kata’ib Hizballáh získaly větší moc po červnovém postupu Islámského státu na severu a západu Iráku, který zvláště po dobytí Mosulu způsobil úprk a zmatek v armádních řadách.
Dopisovatelé z místa tvrdí, že od té doby spíše než armáda s IS bojují milice, které byly schopné naverbovat tisíce dobrovolníků. Na severovýchodě Iráku sunnitští radikálové čelí také odporu kurdských jednotek.
Islámský stát v současnosti postupuje v západní provincii Anbár, a USA tam proto nasadily bitevní vrtulníky AH-64 Apache. [celá zpráva]
Související témata:
OSN v pondělí upozornila, že jen z města Hit, které dobyl IS před pár dny, vyhnaly boje až 180 000 lidí. Analytici upozorňují, že kdyby radikálové Anbár ovládli, měli by k dispozici zásobovací trasy umožňující jim útok na hlavní město Bagdád.