Článek
Armáda již v neděli tamní obyvatele vyzvala, aby město opustili. Ti, kteří nebudou moci odejít, mají vyvěsit bílou vlajku, vzkázala. Fallúdža byla prvním iráckým městem, které Islámský stát v lednu 2014 dobyl. Bylo to půl roku před tím, než během drtivého postupu ovládl rozsáhlé oblasti v severním Iráku a sousední Sýrii.
"Hodina osvobození Fallúdži nadešla. Okamžik velkého vítězství se blíží a DAIŠ nemá jinou možnost, než utéct," uvedl Abádí na svém twitterovém účtu. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.
Na ofenzivě se podle premiéra podílí armáda, policie, protiteroristické jednotky, místní kmenoví bojovníci i zástupci šíitských milic. "Naším cílem je osvobodit civilisty od represí a terorismu, které má na svědomí DAIŠ," dodal Abádí.
Fallúdža leží na řece Eufratu asi 65 kilometrů západně od Bagdádu. Před válkou v ní žilo kolem 300 tisíc obyvatel. Nyní bylo město obklíčeno iráckými vládními silami a bojovníky koalice šíitských polovojenských skupin.
Organizace spojených národů a mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) minulý měsíc varovaly, že Fallúdža kvůli obklíčení vládními silami čelí akutnímu nedostatku potravin a léků.
Pomoc se do města nedostala od prosince, kdy irácká armáda převzala pod kontrolu blízké Ramádí, hlavní město provincie Anbár.
Fallúdža nazývaná "městem minaretů a matkou mešit" byla těžce poškozena při dvou ofenzivách amerických sil proti povstalcům z hnutí Al-Káida v roce 2004.
Podle premiérova mluvčího Saada Hadísího osvobození města pomůže obnovit normální život v provincii Anbár, kterou islamisté v roce 2014 téměř celou obsadili.
Nedávno se iráckým vojákům podařilo získat kontrolu nad městem Rutba na západě země, předtím dobyli Hít severozápadně od Bagdádu. V rukou ozbrojenců je i nadále dvoumilionový Mosul.