Článek
Protesty byly hlášeny z devíti egyptských provincií. Policie proti demonstrantům použila zejména slzný plyn. Tisíce lidí zaplnily náměstí Tahrír v metropoli Káhiře, které bylo kolébkou povstání proti Husnímu Mubarakovi. Demonstranti tvrdí, že vládní strany napojené na Mursího Muslimské bratrstvo ukradly revoluci.
V Káhiře policie k večeru zasáhla proti davu demonstrantů nedaleko prezidentského paláce ve čtvrti Heliopolis. Sporadické střety mezi mládeží a pořádkovými silami druhý den pokračovaly i v oblasti káhirského náměstí Tahrír.
Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované činitele uvedla, že zranění utrpělo nejméně 91 civilistů a 42 členů bezpečnostních složek.
V Alexandrii už proti demonstrantům policie nasadila slzný plyn. Protestující zapálili pneumatiky. Zapálili také kanceláře Muslimského bratrstva v Ismajlíji. Slzný plyn byl použit i v Suezu.
Ukradená revoluce
Demonstraci svolala opozice, která požaduje Mursího demisi. Tvrdí, že se u něj projevily autokratické sklony a zemi islamizuje.
Jedna z klíčových postav opozice, nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej apeloval na své příznivce: „Vyzývám všechny, aby se zúčastnili a vyšli ven na každém místě Egypta ukázat, že revoluce musí být završena.“
Demonstranti jako před dvěma lety skandují proslulé heslo arabského jara „Erha!“ (odejděte).
Jedna z demonstrantek BBC řekla: „Demonstrujeme proti tomu, že po dvou letech revoluce, ve které jsme žádali, chléb, svobodu a sociální spravedlnost, nemáme ani jedno.“ Mursí je kritizován i kvůli tomu, že negarantuje práva žen a rovná práva lidem vyznávajícím jiná náboženství.
Muslimské bratrstvo žádné demonstrace nepořádá, míní zahájení protestů proti Mubarakovi připomínat charitou. Mursí vyzval příznivce, aby výročí oslavili „civilizovaným a klidným způsobem, který ochrání národ, instituce a naše životy“.