Článek
Spojenci podle iráckého velení bombardovali velitelství na okraji Ramádí. Podle mluvčího koaličních sil plukovníka Thomase Gillerana to tak ale nebylo a při útoku v oblasti žádní spojenci nezahynuli. Nálet na okraji Ramádí měl být proveden na žádost irácké armády.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Iráčané si ale stojí za svým. Jeden příslušník řekl Reuters, že irácké letectvo zde už delší čas neoperuje. „V Anbáru nemáme žádná letadla s bojovými úkoly,“ tvrdil.
Přitom ale vojáci s pomocí šíitských milicí a íránských důstojníků vedou ofenzívu proti bojovníkům Islámského státu v Tikrítu, který je správním střediskem Anbáru.
Pokud opravdu v Anbáru neoperuje irácké bojové letectvo, znamená to, že ofenzíva na Tikrít nemá vzdušnou podporu, protože i náčelník spojených štábů amerických sil generál Martin Dempsey vyloučil účast bojových letadel. Prohlásil, že spojenci v Tikrítu neposkytují vzdušnou podporu.
Postup k centru Tikrítu
Provládní jednotky podle stanice BBC mezitím postupují k centru Tikrítu. Po dobytí severního předměstí údajně ovládly i náměstí poblíž centra. Drží také západní a jižní okraj města.
Podle Reuters však jejich útoky stále narážejí na odpor a zvláště je brzdí nastražené výbušniny a odstřelovači.
Dempsey nepochybuje o tom, že Tikrít bude dobyt. Vyjádřil ale obavy z možných represí vůči sunnitskému obyvatelstvu ze strany šíitských milicí vedených Íránci.
Do náloží přidávají chlór
BBC také upozornila na to, že extremisté z Islámského státu nadále přidávají do náloží chlór.
Související témata:
Podobná nařčení se objevila už dříve, avšak stanice také zveřejnila video jednoho výbuchu, které poskytla irácká armáda. Po explozi z místa stoupal oranžový dým ukazující na možnou přítomnost chlóru.