Článek
„Naše odpověď na případný útok bude silnější než úder několika raketami a dvěma desítkami dronů,“ pohrozil podle Al Majadínu vůdce rebelů s odkazem na středeční útok v Rudém moři.
Pirátské akce jemenských rebelů podporovaných Íránem, kteří útočí a pokoušejí se unášet nákladní plavidla v Rudém moři, začaly ve stejnou dobu, kdy Izrael po útoku ze 7. října zahájil vojenskou operaci proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Húsíové tehdy oznámili, že jde o jejich odvetu „za izraelské vraždění Palestinců“.
Vůdce jemenského hnutí Ansar Alláh Sajjíd al-Husí ve čtvrtek zároveň vyzval „všechny muslimy na světě, aby bojkotovali izraelské a americké výrobky“.
Varoval také „všechny země světa“ před účastí v Američany vedené misi Prosperity Guardian, která má ochránit plavidla v regionu. „Nechte Američany a Brity, ať se v tom vymáchají sami,“ řekl Húsí.
Zopakoval, že terčem jsou pouze „lodě spojené s Izraelem nebo plující do Izraele“. Húsíové ale útočí i na plavidla, která nemají s židovským státem nic společného.
USA a Británie sestřelily 21 dronů a střel jemenských Húsíů
Rezoluce RB OSN požaduje, aby Húsíové „okamžitě zastavili všechny útoky, které brání globálnímu obchodu a podkopávají právo volné plavby“. V rezoluci předložené Japonskem a USA se zmiňuje právo členských zemí OSN „bránit své lodě před útoky“ a také žádost propuštění unesené lodi Galaxy Leader a 25 členů její posádky.
Húsíové zaútočili od poloviny loňského listopadu na plavidla v Rudém moři už 26krát.
Poslední raketové a dronové útoky zlikvidovaly buď letouny z americké letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower, nebo palba z torpédoborců USS Gravely, USS Laboon, USS Mason a britského HMS Diamond.