Článek
„Je to důrazné varování. Vyslání systému S-400 je logické. Nečekali jsme bodnutí do zad, Turecko je koneckonců členem koalice proti Islámskému státu. A Rusko a Spojené státy se již dříve dohodly na vzájemné výměně informací,“ vyložil pro agenturu Sputnik ruský vojenský analytik Vladimir Anochyn.
Informaci o rozmístění ruských protiraket dnes potvrdil i prezident Vladimir Putin, podle agentury TASS ale hovořil o starším typu S-300.
Putin se při návštěvě uralského města Nižnij Tagil zároveň připojil k doporučení ruského ministerstva zahraničí, aby se ruští turisté cestám do Turecka vyhýbali. Turecko je podle statistik spolu s Egyptem a Kyprem nejoblíbenější destinací ruských turistů.
Nejde o jedinou odpověď ruské armády na sestřelení jejího suchoje. Ruský generální štáb už v úterý uvedl, že vypracovává dodatečná opatření k zajištění ruského letectva v Sýrii.
Moskva zároveň ve čtvrtek informovala, že přerušila veškerou vojenskou spolupráci s Tureckem a zrušila i horkou linku.
Ruské bombardéry budou například doprovázet stíhačky. [celá zpráva]
Válku nechce nikdo
Rusko-turecké vztahy jsou od sestřelení ruského suchoje na bodu mrazu. Ankara trvá na tom, že bombardér narušil její vzdušný prostor, Moskva to popírá. [celá zpráva]
A ani jedna ze zúčastněných stran se nehodlá omluvit. Obě strany se nicméně shodují, že si kvůli incidentu nepřejí válečný konflikt. Analytici, na které se odkazuje agentura Sputnik, ale i západní média se nicméně shodují, že úterní incident vedl ke zvýšení napětí na Blízkém východě. [celá zpráva]