Článek
Hádi neuvedl počet nakažených amerických vojáků, ani odkud do země přijeli a kam směřovali.Jak řekl, nakaženým vojákům se dostalo nezbytné lékařské péče na americké vojenské základně v Kuvajtu a většina z nich už zemi opustila.
Podrobnosti o zdravotním stavu vojáků, kteří zůstávají v karanténě na základně, Hádí nesdělil. Žádný jiný případ nákazy virem takzvané prasečí chřipky se v Kuvajtu nevyskytl, dodal.
Americká ambasáda podle agentury AP sdělila, že případy nákazy novým chřipkovým virem byly "předběžně" potvrzeny. Nedodala však žádné podrobnosti, zdůraznila jen, že vojáci nepřišli do kontaktu s kuvajtským obyvatelstvem.
Není to první výskyt nemoci u příslušníků amerických ozbrojených sil. Začátkem květan americké námořnictvo odložilo humanitární misi lodi USS Dubuque, která měla odplout do jižního Pacifiku. Jeden z námořníků měl prasečí chřipku a 50 dalších její příznaky. Loď zůstala v kalifornském přístavu.[celá zpráva]
Kuvajt je pro USA důležitý
Ropný emirát Kuvajt v Perském zálivu je spojencem USA a logistickou základnou pro americký vojenský personál sloužící v Iráku. V zemi je rozmístěno kolem 15 000 amerických vojáků.
Prasečí chřipku dostalo ve světě už přes 12 100 lidí ve více než 40 zemích. Vyplývá to z údajů, které v pátek večer zveřejnilo na svých stránkách Evropské středisko pro prevenci nemocí a kontrolu (ECDC). Nejvíc nakažených evidují lékaři v USA. Podle tamního centra pro kontrolu nemocí jich v pátek bylo přes 6550. V Mexiku se virem nakazilo kolem 4000 lidí a v Kanadě kolem 720. Virus ve světě prokazatelně zabil 86 osob, uvedla Světová zdravotnická organizace.