Článek
Vedení Hamásu souhlasí s dočasnou přítomností izraelských jednotek v Pásmu Gazy i po skončení bojů, původně přitom požadovalo okamžité úplné stažení izraelských vojsk, píše The Wall Street Journal.
Podle izraelského ministra obrany Jisraela Kace roste naděje, že se podaří dosáhnout příměří a dohody o propuštění unesených rukojmích.
Teroristé totiž vůbec poprvé skrze zprostředkovatele sdělili, že budou souhlasit s dohodou, která umožní Izraelcům dočasně zůstat v Pásmu Gaze i poté, co boje ustanou, což se týká hlavně tzv. Filadelfského koridoru, který se táhne podél hranice pásma s Egyptem.
Naděje na propuštění části rukojmích
Hnutí též předalo zprostředkovatelům seznam rukojmích, které je ochotné propustit na základě paktu o příměří. Pokud by se tak stalo, bylo by to poprvé od loňského příměří na konci listopadu, během kterého Hamás propustil 50 rukojmích výměnou za 150 palestinských vězňů v Izraeli.
Nyní podle zdrojů WSJ obě strany uvažují o 60denním příměří, během nějž by bylo propuštěno až 30 izraelských rukojmích, včetně občanů Spojených států. Izrael by výměnou propustil vězněné Palestince a umožnil vstup většího množství humanitární pomoci do Pásma Gazy.
Za 14 měsíců války v Pásmu Gazy bylo zabito 33 ze zhruba 250 rukojmích unesených loni v říjnu z Izraele. Na začátku prosince tuto informaci uvedl teroristický Hamás, aniž by specifikoval národnost zabitých. Dodal, že další rukojmí „zmizeli“ a jsou pohřešováni, informovala agentura Reuters.
Izrael usiluje o propuštění těch rukojmí, kteří to potřebují nejvíce, především lidí starších 50 let a také těch s vážnými zdravotními problémy.