Článek
Z teheránského letiště v pondělí odletělo letadlo s pěti propuštěnými Američany, doprovázenými dvěma rodinnými příslušníky a velvyslancem Kataru v Íránu, uvedla agentura Reuters. Informaci tiskovým agenturám AP a AFP potvrdil také vysoce postavený představitel administrativy Spojených států.
V katarském Dauhá mezitím podle íránské televizní stanice Press TV přistáli dva z pěti Íránců, kteří byli propuštěni z věznic ve Spojených státech na základě dlouho připravované dohody o výměně vězňů zprostředkované Katarem. Její součástí bylo také uvolnění zhruba šesti miliard dolarů (asi 138 miliard korun), které byly Íránu na základě sankcí dříve zmrazeny v Jižní Koreji a které v pondělí dorazily na účty v Kataru.
USA schválily výměnu pěti vězňů s Íránem, k dohodě pomohlo rozmrazení šesti miliard dolarů
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání v pondělí ráno jako první oznámil, že íránské peníze už leží na katarských účtech, a výměně vězňů tedy nestojí nic v cestě. Katar předtím uvědomil představitele Íránu i Spojených států, že finanční prostředky již byly převedeny ze švýcarské banky na účty v Kataru.
„V rámci naší politiky aktivní zahraniční diplomacie byla íránská aktiva, původně zmrazená v Jižní Koreji, naštěstí uvolněna, a dá-li Bůh, budou dnes plně pod kontrolou (íránské) vlády a národa,“ řekl Kanání.
Dva z Íránců zůstali na vlastní žádost ve Spojených státech, další z propuštěných odcestoval za svou rodinou v nespecifikované třetí zemi.
Republikáni: Příliš vysoká cena
Výměna vězňů se v posledních týdnech stala v USA tématem politických rozepří mezi demokraty a republikány. Opoziční republikáni vyčítají demokratickému prezidentovi Joeu Bidenovi, že Teheránu příliš ustoupil a Spojené státy teď prý skrze uvolněné peníze financují „teroristický režim ajatolláhů“.
Írán a Spojené státy neudržují diplomatické vztahy, podobné akce jsou proto zdlouhavé a komplikované. Mezi oběma státy panuje otevřené nepřátelství od vítězství islámské revoluce v roce 1979, kdy se v Íránu dostala k moci skupina radikálních šíitských duchovních pod vedením ajatolláha Chomejního.