Článek
Několik protestujících před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu ve čtvrtek odpoledne kopalo do tiskoviny, kterou označili za posvátnou muslimskou knihu korán, ale nezapálili ji – ač to původně měli v úmyslu. S odvoláním na očité svědky to sdělila agentura Reuters.
Podle švédského deníku Dagens Nyheter se před ambasádou shromáždilo několik desítek protestujících, více ovšem bylo policistů a nechyběli ani odpůrci svolané demonstrace. K jiným incidentům nedošlo.
Shromáždění bylo předem nahlášené a švédskými úřady povolené. Ve zjevné reakci na tuto skutečnost irácká vláda v době, kdy demonstrace začínala, oznámila, že vypovídá švédskou velvyslankyni ze země. Iráčané rovněž stáhli ze Stockholmu svého chargé d’affaires a pohrozili úplným přerušením diplomatických styků, pokud bude na švédské půdě pálen korán.
Korán je nebezpečnější než jaderné zbraně, řekl muž ve Stockholmu a svatou knihu muslimů zapálil
Podle švédských médií policie ještě před plánovaným započetím protestu z prostoru před iráckou ambasádou odvedla svolavatele akce Salvana Momiku. Sedmatřicetiletý muž aramejského původu, který do Švédska přesídlil před pěti lety právě z Iráku, uspořádal podobnou akci před hlavní stockholmskou mešitou již koncem června. Tehdy však korán skutečně spálil.
„Není to dobrý nápad“
„Svoboda projevu je hezká věc, ale takovéto věci se dějí jen tady, ve Švédsku. Ti lidé chtějí vyvolat nenávist vůči muslimům,“ řekl listu Dagens Nyheter jeden ze shromážděných, kteří dorazili před iráckou diplomatickou misi, aby dali najevo nesouhlas s pálením koránu. „Není to dobrý nápad. (…) Stejně tak je samozřejmě špatně zapalovat velvyslanectví,“ dodal muž.
Narážel na to, že již ve čtvrtečních ranních hodinách rozčilený dav několika set Iráčanů násilím vtrhl do areálu švédského velvyslanectví v Bagdádu a budovu zapálil. Ke zraněním ani ztrátám na životech nedošlo, budova byla podle všeho preventivně evakuovaná.
Neuctivé zacházení s koránem je v islámských zemích zakázané a vyvolává mezi věřícími muslimy hněv i násilné reakce. Podobné akce, které se konaly v západních zemích, v minulosti podnítily roztržky mezi západními a muslimskými státy.