Článek
Jednání v katarském Dauhá, kam nově přicestovali i zástupci teroristické organizace Palestinský islámský džihád, jež drží část rukojmích odvlečených do Pásma Gazy, tak stále pokračují.
„V jednáních o dohodě o rukojmích v (katarském) Dauhá došlo k průlomu. Vojenský vůdce Hamásu v Gaze Mohamed Sinvár souhlasí,“ citoval nejprve podle Times of Israel (ToI) izraelského představitele tamní web Walla news. Vzápětí však ToI přinesl vyjádření kanceláře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s tím, že „navzdory zprávám“ definitivní odpověď Hamásu dosud nepřišla.
Pokud Hamás nepustí rukojmí do inaugurace, propukne peklo, varoval Trump
Hamas gives green light to hostage deal, Israeli officials say. Netanyahu to hold a security consultation with the Israeli negotiating team in Doha.https://t.co/nRXv8WdSIw
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) January 15, 2025
„Hamás lživě tvrdí, že Izrael přidal do jednání nové podmínky - jen aby se vyhnul uzavření dohody,“ řekl předtím novinářům podle ToI představitel izraelské diplomacie. Jednání v Dauhá tak ve středu stále pokračovala, byť Katar oznámil, že obě strany takto blízko dohodě ještě nebyly.
Americký prezident Joe Biden a jeho egyptský protějšek Abdal Fattáh Sísí se v úterním telefonickém hovoru dohodli, že „v příštích hodinách“ zůstanou v těsném kontaktu, jak přímo, tak prostřednictvím svých týmů.
Cesta ke klidu zbraní ve třech krocích
Na základě aktuálního návrhu dohody, který má k dispozici agentura AP a další média, by Hamás v první, 42denní fázi příměří propustil 33 rukojmích - žen a dětí, lidí nemocných a starších 50 let a vojákyň. Izrael by propustil 30 palestinských vězňů za každého civilistu a 50 za každou vojákyni. Ustaly by boje, izraelská armáda by se postupně stáhla z centrálních a obydlených oblastí na okraj pásma a vysídlení Palestinci by se začali vracet do svých domovů. Izrael by také usnadnil vstup až 600 kamiónů s humanitární pomocí denně.
Komplikovaná dohoda dále stanoví, že se 16. dne první fáze začne jednat o podmínkách druhé fáze příměří. Během ní mají být propuštěni všichni zbývající živí rukojmí za dosud neurčený počet palestinských vězňů. Zároveň má být vyhlášen „trvalý klid zbraní“ a izraelští vojáci se mají zcela stáhnout z palestinského území. Ve třetí fázi Hamás pak odevzdá těla mrtvých rukojmích, začne se realizovat plán obnovy Pásma Gazy a otevřou se hraniční přechody.
Nynější válka mezi Izraelem a hnutím Hamás začala po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, kdy ozbrojenci hnutí a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 lidí odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Válku přerušilo jen týdenní příměří na konci předloňského listopadu. Podle nynější bilance místních úřadů v Pásmu Gazy, které má pod kontrolou Hamás, při bojích na tomto palestinském území zahynulo už nejméně 46 707 Palestinců a více než 110 tisíc dalších bylo zraněno. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit a nerozlišují mezi zabitými ozbrojenci a civilisty.