Hlavní obsah

Na jeruzalémské Chrámové hoře se znovu střetli Palestinci s izraelskou policií

Na Chrámové hoře v Jeruzalémě se opět odehrávají nové střety mezi Palestinci a izraelskou policií, píše server deníku The Jerusalem Post. Policisté použili slzný plyn a gumové projektily. Na místě zasahovali i záchranáři.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nové střety mezi Palestinci a izraelskou policií na Chrámové hořeVideo: Reuters

Článek

V mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře se konaly sváteční modlitby, protože pátek je v muslimském světě sváteční den. Účast na modlitbách byla masivní, Hamás vyhlásil na tento pátek den hněvu.

Po polední modlitbě začaly stovky mladých Palestinců házet na policisty kameny a molotovovy koktejly. Šéf jeruzalémské policie Doron Turgeman nařídil policistům zasáhnout proti výtržníkům. Zároveň dostali rozkaz, aby pomohli těm věřícím, kteří se do střetů nezapojili, Chrámovou horu opustit.

Střety jsou hlášeny také z Hebronu, Nábulusu a dalších míst v Jeruzalémě a na Západním břehu.

Foto: Ammar Awad, Reuters

Nové střety mezi Palestinci a izraelskou policií na Chrámové hoře v Jeruzalémě

Předchozí střety na Chrámové hoře byly rozbuškou k posledním bojům Hamásu s Izraelem. Izraelští policisté 7. května zasáhli u mešity Al-Aksá a střety skončily zraněním 200 Palestinců a šesti policistů. Při dalším zásahu 10. května pak Izraelci použili také slzný plyn a zranili dalších 300 Palestinců.

Hamás dal Izraeli ultimátum na stažení policejních jednotek z Chrámové hory, načež zahájil raketovou palbu. Boje ukončilo příměří, které platí od pátečních 01:00 SELČ. Boje nepřežilo přes 250 lidí, především Palestinců.

Foto: Ammar Awad, Reuters

Na Chrámové hoře se opět střetli Palestinci a izraelští policisté

Chrámová hora je pro muslimy významná lokalita, mešita Al-Aksá je třetím nejposvátnějším místem islámu. Pro židy je nicméně nejposvátnějším místem na světě, již od dávného starověku, dlouho před vznikem islámu, na místě stával židovský chrám, který v roce 70 n. l. zničili Římané.

Výběr článků

Načítám