Článek
Před izraelským parlamentem, který soudní reformu už v únoru začal postupně schvalovat, se sešli příznivci koaliční vlády premiéra Benjamina Netanjahua. Někteří měli na klopách odznáčky krajně pravicových stran. I ty jsou totiž vedle ultraortodoxních v koaliční vládě. Mnozí mávali izraelskými vlajkami a volali hesla na podporu vládní reformy.
„Jsem velmi dojat obrovskou podporou tábora, který přišel dnes večer do Jeruzaléma v takovém množství,“ poděkoval na Twitteru Netanjahu svým příznivcům.
אני מתרגש עמוקות מהתמיכה האדירה של המחנה הלאומי שעלה הערב לירושלים בהמוניו.
— Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו (@netanyahu) April 27, 2023
כולנו, 64 מנדטים שהביאו את הניצחון, אזרחים סוג א׳!
חיממתם את ליבי עד מאוד ואני מודה לכל אחד ואחת מכם 🇮🇱❤️ pic.twitter.com/xgrdnJCbuy
Na jednom místě se dav vládních příznivců procházel po obrázcích bývalých předsedů nejvyššího soudu a také současné generální prokurátorky Gali Baharavové-Miaraové, podle níž je navíc Netanjahu při prosazování justiční reformy ve střetu zájmů, pokud jde o vliv na jmenování soudců, protože sám je trestně stíhán kvůli obvinění z korupce.
Dnešní demonstrace se účastní i šéf krajně pravicové vládní strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič, který je mimo jiné ministrem financí. „Lidé žádají justiční reformu a dostanou ji. Chci na tomto místě říci, že se nevzdáme,“ prohlásil Smotrič. „Většina lidí souhlasí s tím, že reforma soudního systému je pro Stát Izrael správná,“ dodal.
Reformu ale podle několika nedávných průzkumů většina dotazovaných odmítá, napsal server The Times of Israel. Kritizují ji široké vrstvy izraelské společnosti a dokonce i stovky izraelských rezervistů pohrozily kvůli ní, že nenastoupí do služby. Podle mnohých reforma ohrožuje izraelskou demokracii a někteří se obávají i toho, že po soudní reformě budou následovat další zákony, které z Izraele udělají „teokratickou diktaturu“. Někteří rovněž tvrdí, že Izrael se nyní nachází v nejhorší krizi od svého vzniku v roce 1948.
Také izraelský prezident Jicchak Herzog opakovaně vyzval vládu, aby schvalování reformy zastavila a dojednala s opozicí kompromis. Podobně se vyjádřilo i několik poslanců Netanjahuovy strany Likud, včetně ministra obrany Joava Galanta. Ten koncem března vyzval k zastavení schvalování soudní reformy, načež Netanjahu oznámil jeho odvolání, které nakonec stáhl. Poté premiér oznámil i pozastavení schvalování reformy do dalšího zasedání parlamentu, jež má začít za několik dní. Vláda pak o ní několikrát s opozicí jednala, ovšem bez valného výsledku.