Článek
„Prosíme všechny Libyjce, kteří mají alespoň nějakou medicínskou kvalifikaci: Přijeďte sem a pomozte nám.“ Takovou výzvu zveřejnil podle serveru BBC News Muhammad Kamátí, jeden z dobrovolníků v libyjském přístavním městě Derna.
Přestože v úterý se do města konečně dostala pomoc (včetně zásilek z Egypta), v Derně se podle dobrovolníků zoufale nedostává lidských sil, které by mohly pomoci se záchranou přeživších. Město o víkendu devastovala záplava vody a bahna způsobená masivními srážkami, které přinesla ze Středozemí tlaková bouře Daniel.
Here’s the first post-event high-resolution satellite image of the port city of Derna.
— Nahel Belgherze (@WxNB_) September 12, 2023
Libya's 9/11. pic.twitter.com/HirE59i1Bn
Katarský mediální dům al-Džazíra informuje o stovkách lidských těl, která byla nejprve shromážděna v troskách tamější nemocnice. Následně asi polovinu z nich narychlo pohřbili v masovém hrobě.
Mezi mrtvými jsou vedle rezidentů také nejméně tři dobrovolníci, kteří se snažili pomáhat s následky povodně.
Podle Ahmeda Madrúda, místostarosty Derny, bylo zcela zničeno nejméně 20 procent města. V Derně žilo před katastrofou skoro 100 000 lidí.
Katastrofa přišla v neděli, kdy se v důsledku extrémně silného deště provalily hráze dvou přehrad, které byly zbudovány v kopcích nad městem. Obří povodňová vlna se poté prohnala údolím, které je po většinu roku suché, a ničila vše, co jí přišlo do cesty.
„Katastrofa obrovských rozměrů“
Podle mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margarety Harrisové neexistují v oblasti záznamy ani svědectví o ničem, co by se svými následky k víkendové povodni byť jen vzdáleně blížilo. „Jde o katastrofu obrovských rozměrů,“ zmínila mluvčí s tím, že v celé Libyi záplavy podle odhadů postihly 1,8 milionu lidí. Země má sedm milionů obyvatel.
Vedle Derny jsou postižena i další sídla ležící na severovýchodě válkou rozdělené Libye, například Mardž či přístav Súsa. Vesměs se jedná o lokality ležící na svazích pohoří Džebel Achdar, do kterého tlaková níže Daniel narazila.