Článek
„Dále sledujeme vývoj situace na severu Sýrie, která vyvolává vážné obavy. Vyzýváme zúčastněné strany ke zdrženlivosti,” sdělila podle agentury TASS Zacharovová. V této souvislosti zmínila, že turecký vpád na sever Sýrie si vyžádal stovky obětí, mezi nimiž jsou i civilisté. Podobné údaje se objevily již dříve. [celá zpráva]
Zacharovová současně odmítla slova některých kurdských politiků, že Rusko a syrská vláda souhlasily s tureckou operací a tím zradily Kurdy: „V této souvislosti bychom chtěli poznamenat, že na severu Sýrie nejsou Rusové a že je tam situace, kterou Turecko začalo považovat za hrozbu pro svou národní bezpečnost.“
Zmínila, že Rusko nebrání tomu, aby zákonná syrská vláda obnovila kontrolu nad oblastmi, které neovládá a jejichž budoucnost je nejistá. Přitom zkritizovala postup Spojených států, které dodávaly výzbroj a podporovaly i v poli kurdské milice YPG, které významnou měrou přispěly k porážce Islámského státu: „Nebylo to Rusko, kdo se zabýval v těchto oblastech vybudováním vojenských struktur s funkcemi, které patří do kompetence syrské vlády, a tak podpořilo separatistické touhy. V tomto kontextu potvrzujeme nezměněnou pozici Ruska při podpoře jednoty, suverenity a teritoriální integrity Syrské arabské republiky.“
Kurdové se kvůli tureckému vpádu obrátili na vládu v Damašku s požadavkem, aby syrská armáda začala hájit území své země.
Zacharovová přišla se svým vyjádřením krátce pro telefonickém rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ti hovořili o výsledcích konference v Soči, odkud hned po příletu odjela opoziční delegace podporovaná Ankarou. Přesto jsou s výsledkem jednání spokojeni, uvedl TASS. Oba hovořili též o rozšíření oblastí deeskalace, kde se nebojuje. Podle zdroje z Erdoganova úřadu se shodli na posílení pozorovatelských postů v syrské provincii Idlib.
Kritika z Francie
K turecké operaci v Sýrii francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že by to neměla být záminka k obsazení země. Ankara by podle něj měla své kroky koordinovat se svými spojenci: „Ukáže-li se, že je tato operace něčím jiným než bojem při ochraně turecké hranice proti potenciálnímu ohrožení terorismem, a stane-li se z ní invaze, pak to pro nás bude problém.“
Turecký premiér Binali Yildirim na to reagoval slovy, že francouzský prezident problému málo rozumí: „Celý svět ví a měl by vědět, že motivem Turecka není invaze.” Turecko operaci spustilo, protože mu vadí, že oblast kontrolují kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristické. [celá zpráva]
Nespokojený Washington
Americký generál Paul Funk, který působí v amerických jednotkách v Iráku, po návštěvě irácko-syrského pohraničí řekl, že turecká ofenziva odčerpává sílu spojenců podílejících se na boji proti radikálům z Islámského státu (IS): „Nechci, aby byla pozornost našeho partnera rozptylována. Na syrské straně jde stále o boj proti IS.” Podle amerických zdrojů je od začátku bojů v Afrínu patrná zvýšená aktivita lidí z IS.[celá zpráva]
Pentagon uvedl, že Syrské demokratické síly (SDF), jejichž jádrem je kurdská milice YPG, se z oblasti boje proti IS začaly stahovat na sever k tureckým hranicím.
„Jsme si vědomi, že SDP přemístila některé síly v odpověďi na současné napětí, i když v rámci rozkazu koalice (zemí bojujících proti IS),“ řekl tureckému listu Hürriyet mluvčí amerického ministerstva obrany Adrian Rankine-Galloway. „Jsme plně zapojeni do práce s našimi tureckými spojenci, abychom snížili napětí podél syrsko-turecké hranice a zajistili trvalou porážku IS,“ dodal.