Článek
To, že se útoků na Írán účastnily pilotky, je symbolické vzhledem k současné situaci, kdy íránský režim zostřil represe vůči ženám. Ukazují íránskému lidu, že ženy mohou dosáhnout čehokoli ve všech oblastech života a nemusí se nikde podřizovat, píše deník Bild.
Die israelische Luftwaffe hat Fotos von den Kampfjets & Kampfpiloten veröffentlicht, die am Angriff auf strategische Ziele im Iran beteiligt waren.
— Arye (ARO) Sharuz Shalicar (@aryeshalicar) October 26, 2024
Unter den Piloten auch Kampfpilotinnen 💪🇮🇱😎.
Ganz bestimmt wird das ein grosses Dorn im Auge der Frauenfeindlichen Mullahs sein. pic.twitter.com/A2ziT7M0XJ
Izraelská armáda zveřejnila několik snímků pilotek krátce před tím, než odstartovaly ke splnění svých misí. Na jednom jsou dvě pilotky sedící ve svých tryskáčích před nasazením. Krátce před startem se vyfotily se svými kamarády, protože návrat není nikdy jistý.
Od 90. let, kdy izraelská armáda otevřela prestižní pilotní kurz pro ženy, ho absolvovalo 62, ale jen hrstka z nich byla zařazena do bojových pozic. Stíhací pilotkou je v současnosti pět žen, píše web United with Israel.
Izrael v předvečer útoků varoval Írán, kde udeří
V roce 2019 se podplukovnice Revital Barzaniová stala první ženou ve funkci velitelky praporu v protivzdušné obraně izraelského letectva.
Navzdory tomu, že v izraelské armádě se pilotky stíhaček účastnily bojů za nezávislost v roce 1948 nebo během války na Sinajském poloostrově v roce 1956, nakonec byly z těchto míst vytlačeny muži.
V roce 1993 izraelský nejvyšší soud rozhodl, že armáda nesmí ženám bránit ve vstupu do pilotního kurzu. Armáda otevřela kurz a první pilotkou stíhacího letounu se stala v roce 2001 Roni Zuckermanová, vnučka účastníků povstání ve varšavském ghettu.