Článek
Uvedl to den poté, co USA a stálí členové Rady bezpečnosti OSN Francie a Británie prohlásily, že by Írán měl čelit dalším sankcím.
"Myslím, že uvidíte další významné sankce od mezinárodního společenství, pokud Íránci nezmění kurz a nebudou souhlasit s věcmi, které podepsali na začátku října," řekl Gates. Poukazoval tak na návrh, podle něhož měl Írán obohacovat uran v cizině a zpět měl dostávat palivo pro jaderné reaktory. Dohodu se ale zatím nepodařilo uzavřít.
Západní mocnosti podezírají Teherán z přípravy jaderné bomby. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je mírový a týká se jaderné energie. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nedávno prohlásil, že jeho země si bude nukleární palivo vyrábět sama. Zároveň odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu.
Írán zatím obohacoval uran v Natanzu. Teprve v září přiznal, že buduje další zařízení nedaleko posvátného města Kómu. Íránská vláda nedávno schválila výstavbu dalších deseti obohacovacích středisek.
Guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přijali koncem listopadu rezoluci o Íránu. Tato dohlížecí agentura OSN v ní požaduje, aby země okamžitě přestala obohacovat uran v donedávna utajovaném novém provozu a aby svůj projekt zmrazila. USA, Francie a Británie ve čtvrtek varovaly Írán kvůli jeho jadernému programu před dalšími sankcemi. Rusko a Čína ale naznačily, že o nutnosti takových kroků nejsou přesvědčeny.