Článek
”Na náměstí Rábaa egyptské bezpečnostní složky provedly jedno z nejmasovějších zabíjení demonstrantů za jediný den v nedávné historii,” komentoval novou zprávu výkonný ředitel HRW Kenneth Roth. ”Nešlo jen o případ nepřiměřeného použití síly nebo špatného výcviku. Byl to násilný zákrok naplánovaný na nejvyšší úrovni egyptské vlády. Mnoho z těch představitelů je v Egyptě stále u moci a mají se z čeho zpovídat," dodal.
Podle 188stránkové zprávy si vyklízení protestního tábora u mešity Rábaa al-Adavíja vyžádalo zřejmě přes tisíc obětí, i když potvrzeno je zatím 817. Zásah bezpečnostních sil proti příznivcům odstaveného prezidenta Muhammada Mursího přirovnává zpráva ke krvavému potlačení protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Čína nikdy nezveřejnila podrobnosti o zákroku, podle odhadů si masakr vyžádal stovky obětí, mohly jich ale být až tisíce.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Egyptské ministerstvo vnitra uvedlo, že při násilnostech loni 14. srpna zahynulo v Egyptě také 62 příslušníků bezpečnostních složek. HRW přiznává, že protestující házeli na policisty kameny i zápalné lahve a někteří také stříleli. To ale podle ní neospravedlňuje sílu, která byla proti demonstrantům použita.
”Vzhledem k tomu, že šlo o rozsáhlé a systematické zabíjení, a rovněž vzhledem k důkazům naznačujícím, že šlo o součást politiky, kterou bylo užití smrtící síly proti neozbrojeným demonstrantům, toto zabíjení s největší pravděpodobností naplňuje podstatu zločinů proti lidskosti," píše se ve zprávě. Podle ní policie a armáda „metodicky pálily ostrou municí do davů“.
Roth dodal, že nešlo o případ „nepřiměřeného užití síly nebo špatného výcviku“ policejních sil: „Bylo to násilné rozehnání naplánované na nejvyšší úrovni egyptské vlády. Mnozí z těch úředníků jsou stále v Egyptě u moci a mají co odpovídat na hodně otázek.“
”Hlavním architektem" násilí byl podle zprávy právě nynější prezident Abdal Fattáh Sísí, který byl tehdy šéfem armády.
Rada OSN pro lidská práva by podle HRW měla vytvořit mezinárodní komisi, která by zabíjení demonstrantů vyšetřila.
Roth a jeho kolegyně, šéfka oddělení HRW pro severní Afriku a Blízký východ Sarah Leah Whitsonová chtěli dorazit do Káhiry, aby tam zprávu osobně představili. Egyptské bezpečnostní složky je ale v pondělí zadržely na letišti, 12 hodin je držely a poté nevpustily do země.