Článek
Situace se v Bahrajnu ještě vyhrotila ve čtvrtek, kdy se odehrály pouliční bitky mezi sunnity a šíity na manámském Perlovém náměstí, což si vyžádalo nejméně 12 zraněných.
Šíité demonstrují v Bahrajnu už třetí týden proti údajné diskriminaci a politickému pronásledování. Nepokoje si zatím vyžádaly sedm obětí.
Dynastie, k níž patří i současný král Hamad bin Ísá Chalífa, vládně Bahrajnu už 200 let. Šíitské protestující však podporují i někteří sunnité. "Jsem součástí lidského řetězu, protože věřím v jednotu," citovala AP osmadvacetiletého sunnita Amála Frída. "Moje láska k Bahrajnu neznamená, že musím být oddaný královské rodině. Chci svá základní práva a odchod zkorumpované vlády," řekl Fríd.
Bahrajn je významný spojenec Západu v oblasti, kudy vedou důležité přepravní cesty ropy a kde se západní zájmy střetávají se zájmy šíitského Íránu. Základnu zde má americká 5. flotila.
Vzhledem k ropnému bohatství Bahrajnu a jeho blahobytu přitom mnohé pozorovatele překvapilo, že je tato země svědkem podobných scén jako v posledních týdnech Tunisko, Egypt, Jemen či Libye.
Kvůli nepokojům byla zrušena Velká cena Bahrajnu, úvodní závod mistrovství světa formule 1, který se měl jet příští víkend.