Článek
"Jakákoli loď, kterou nalezneme v libyjských vodách bez předchozí spolupráce nebo povolení, se stane terčem našich vzdušných sil," uvedl velitel libyjského letectva generál Sakr Džaruší.
Ministři zahraničí evropské osmadvacítky na pondělním zasedání v Lucemburku rozhodli o spuštění operace, jejímž cílem bude v první fázi získání co největšího množství informací o pašeráckých sítích či o lodích užívaných k přepravě migrantů přes Středozemní moře do Evropy. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Teprve další fáze operace by vyžadovala souhlas Rady bezpečnosti OSN, případně i dotčených zemí, jako je právě Libye.
V této severoafrické zemi vládne ale od pádu diktátorského režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 chaos. Kromě mezinárodně uznávané vlády premiéra Abdalláha Sáního, která ovládá východ země, tu působí také islamistická vláda s kontrolou nad západem země včetně metropole Tripolisu. Mocenského vakua navíc využívají různé ozbrojené skupiny včetně islamistických radikálů hlásících se k organizaci Islámský stát, která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii.
Letos na území Evropy dorazilo už přes 100 tisíc migrantů a tisíce jich nebezpečnou cestu přes Středozemní moře nepřežily.