Článek
Cílem pátečního raketového ostřelování z Pásma Gazy byl Tel Aviv, Rechovot či Bat Jam. Sirény se rozezněly také v Kfar Chabad, Or Jehuda a Rišon Lecion, uvedl The Times of Israel.
Videa natočená na mobilní telefony z okna brazilského dopravního letounu Embraer zaznamenala podle N12 nejen to, jak se činí protiraketový systém Iron Dome, ale také strach cestujících kombinovaný s obdivem k Železné kupoli.
"שמע ישראל, איזה פחד": נוסעים תיעדו את היירוטים מתוך המטוס במהלך המטח אמש לגוש דןhttps://t.co/3nEQ8bRW1Y | @Dean_Fisher_ pic.twitter.com/D4JqXbLnml
— החדשות - N12 (@N12News) December 9, 2023
Dopravní letadla na rozdíl od stíhaček nejsou schopna dostatečně rychle manévrovat, aby se vyhnula raketám, řekl bývalý velitel izraelského vojenského letectva Ejtan Ben Elijahu. „Piloti mohou jen vystoupat do větší nadmořské výšky, aby pak přistáli na jiné ranveji, nebo dokonce na jiném letišti. Na to ale musí mít dostatek paliva,“ dodal.
הצנזורה התירה לפרסום: אמש במהלך הירי מעזה לעבר יישובי המרכז - מטוס תועד נוחת בנתב"ג על רקע היירוטים של כיפת ברזלhttps://t.co/73J5yzkUMv pic.twitter.com/9HYsmw23yv
— החדשות - N12 (@N12News) December 9, 2023
Lety do Tel Avivu a z něj zrušily po útoku teroristů ze 7. října desítky velkých leteckých společností. Úřady ale nezastavily komerční letecké spojení s druhým izraelským mezinárodním letištěm v Ejlatu, turistickou destinací u Rudého moře, které se stalo terčem raketových a dronových útoků ze strany húsíjských rebelů z Jemenu podporovaných Íránem.
Podle izraelské armády od 7. října vypustili teroristé na Izrael přes 10 000 raket a minometných granátů a také desítky dronů. Intenzita a četnost útoků se s postupující izraelskou operací v Pásmu Gazy snižuje.
Jak funguje Iron Dome
Baterii systému Iron Dome (česky železná kopule) tvoří detekční a sledovací radar.
Součástí systému je také řídicí centrum a odpalovací jednotka protiraketových střel.
Každá baterie má v průměru tři až čtyři odpalovací zařízení, každé z nich pak kontejner na dvacet střel.
Systém nejprve díky radaru zjistí letící nepřátelskou raketu. Radar pošle informace o její dráze a rychlosti do řídící jednotky, která vyhodnotí, zda střela letí do obydleného, či neobydleného území.
Pokud střela míří mimo obydlí, ignoruje ji a nechá dopadnout. Ohrožuje-li lidské životy, vypálí systém z odpalovací jednotky raketu, která pak exploduje poblíž nepřátelského cíle.
Cena jedné střely do Iron domu se pohybuje od 20 tisíc do 100 tisíc dolarů.
Iron Dome je provozuschopný za jakýchkoli povětrnostních podmínek a dokáže reagovat na několik hrozeb současně. Zneškodnit umí také dělostřelecké granáty či vrtulníky, letadla, drony či střely s plochou dráhou letu.
Po dvanácti letech bojového nasazení se úspěšnost systému odhaduje na 85 až 90 procent.