Článek
Lékaři společně se skupinou syrských lékařů přestavěli v blíže neurčené lokalitě prázdný dům na provizorní nemocnici. „Někteří k nám přišli ze vzdálenosti až 150 kilometrů,“ popsala anestezioložka Kelly Dilworthová, která se podílela zhruba na stovce provedených operačních zákroků.
"Na 90 procent zranění je spojeno s občanskou válkou a je způsobeno střelbou z tanků nebo bombardováním," uvedla Dilworthová.
Chiruržka Anna Nowaková popsala, že pacienti začali přicházet ihned po otevření zdravotního střediska 22. června. Postupně jejich počet narůstal tak, že lůžka musela být přidána i na terasu.
„Občas během dne žádní zranění nedorazili kvůli bojům, zablokovaným silnicím, anebo proto, že byla cesta příliš riskantní. Někdy přicházeli v noci a za úsvitu,“ vylíčila Nowaková. „Většina zranění byla střelných, viděli jsme lidi zraněné kulkami, granáty nebo raketami. Nejčastější byla zranění končetin, břišní oblasti nebo oblasti mezi krkem a břichem,“ dodala.
Pětina zraněných byli náctiletí
Většina pacientů byli muži, ženy tvořily asi desetinu zraněných. Z pětiny se jednalo o osoby mladší 20 let.
V Sýrii se bojuje od loňského března a konflikt sílí. Podle některých zdrojů si boje vyžádaly už 23 000 mrtvých.
Lékaři bez hranic upozornili, že budoucnost jejich projektu je nejistá vzhledem k tomu, že nemá povolení oficiálních míst a konflikt se proměňuje. Kromě provozování střediska Lékaři bez hranic v Sýrii distribuují léky a jiný zdravotnický materiál. Rozšiřují také své aktivity v sousedních zemích, například provozují chirurgii v jordánském hlavním městě Ammánu a poskytují základní péči a psychologickou pomoc syrským uprchlíkům v Libanonu.