Článek
„Kurdské referendum je vyhlášením války jednotě iráckého lidu,“ řekl bývalý premiér Núrí Málikí, který vede šíitskou stranu Dawa a vládnoucí Koalici státu práva. Členem Dawa je i premiér Hajdar Abádí.
Irácký parlament v pondělí odhlasoval uzavření mezinárodních přechodů do Kurdistánu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že by Ankara kvůli referendu mohla uzavřít svou hranici se severním Irákem, a pohrozil iráckým Kurdům bojkotem odběru ropy.
V projevu na konferenci pro islámskou spolupráci referendum hlasitě odsoudil jako nelegitimní: „Potom uvidíme, komu budou prodávat. Ventily jsou u nás. Když je tu hrozba pro nás v Iráku a v Sýrii, jsou na stole všechny možnosti.“
Irácký Kurdistán |
---|
Jedná se o autonomní oblast na severu Iráku. Podle irácké ústavy z roku 2005 je Irák federací tvořenou Iráckým Kurdistánem a zbytkem Iráku. Oblast zahrnuje čtyři irácké provincie: Dahú, Irbíl, Halabžu a Sulajmaníju, Kurdové si však nárokují i další území. Většinu sporných oblastí obsadili kurdští pešmergové během boje proti Islámskému státu. |
Celkem požadují Kurdové území o rozloze necelých 80 tisíc km², kde žije přes pět miliónů lidí. Kurdové jsou i v Turecku, Sýrii a Íránu, všechny tyto země dávají najevo nevoli vůči kurdským snahám o samostatný stát. |
Nevyloučil ani vojenskou akci a připomněl, jak Turecko loni podniklo zásah v Sýrii. „Nedovolíme takové ustavení státu. Jak jsme řekli, mohli bychom přijít během jediné noci. Udělali jsme to v případě operace Štít Eufratu. Nyní podnikáme další krok, tak jako jsme vyčistili 2000 kilometrů čtverečních od Islámského státu. Nebudeme váhat to udělat v Iráku.”
Už v neděli mluvil íránský prezident Hasan Rúhání o koordinaci akce proti Kurdistánu s tureckým prezidentem a iráckým premiérem. Pohrozil uzavřením hranic a vzdušného prostoru pro lety z Kurdistánu.
Pomoc slíbili syrští Kurdové
Syrští Kurdové už slíbili, že iráckým Kurdům přijdou na pomoc, pokud ti budou napadeni. Spolupředsedkyně rady v Rodžavě (Kurdský region na severu Sýrie) Hadija Jusúfová řekla, že hraniční přechod Simalke i další přechody zůstanou otevřené. Dodala, že „turecká politika selže“.
Premiér Kurdistánu Nečirvan Barzání v projevu po odevzdání hlasu referendum hájil: „Dnešek je historický den. Náš vzkaz je – lid Kurdistánu se všemi skupinami, které tady žijí, chce mírově a demokraticky vyjádřit názor na svou budoucnost. Co dnes vidíme v Kurdistánu, je hlasování v referendu o nezávislosti, ne vyhlášení nezávislosti Kurdistánu hned druhý den.“
Účast v referendu je vysoká, v Irbílu se tvoří před volebními místnostmi fronty, slabší je účast v Sulajmáníji, kde hlasoval vicepremiér Kubad Talabání. Ve městě má silné pozice Vlastenecký svaz Kurdistánu (PUK), který s uspořádáním referenda nesouhlasil. Podle zástupců PUK referendum znásobí problémy Kurdů s Tureckem a Íránem, kde jsou rovněž početné kurdské menšiny, uvedla ČTK.
Naopak referendum uvítala Halabdža, proti jejímž obyvatelům byl za vlády Saddáma Husajna použit plyn, přičemž zemřelo 5000 lidí.
Státníci vyzývají ke klidu
Úřad kurdského prezidenta Masúda Barzáního vyzval k umírněnému chování bez oslavné střelby do vzduchu.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyzval ke klidu a k soustředění se na boj s Islámským státem. Erdoganovi telefonoval ruský prezident Vladimir Putin. Navštíví jej ve čtvrtek, budou jednat o bilaterálních otázkách a regionálních problémech.