Článek
Není jasné, o jaké zbraně se jedná, ani kdo konkrétně Kurdům zbraně posílá. Podle AP však jeden ze zdrojů uvedl, že to není Pentagon. Agentura poznamenala, že za podobnými akcemi v minulosti stála Ústřední zpravodajská služba CIA.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Lépe organizované a vyzbrojené kurdské síly dokázaly vzdorovat sunnitským radikálům dobývajícím v minulých měsících západ a sever Iráku. Minulý týden ale utrpěly množství porážek a bojovníci Islámského státu ovládli i město Machmúr nedaleko kurdského střediska Irbílu, v pondělí pak město Džalavlá zhruba 115 kilometrů od Bagdádu. Z míst, která radikálové ovládli, uteklo do Kurdistánu přes sto tisíc lidí. V oblasti hrozí humanitární katastrofa, zejména mezi desetitisíci členů sekty jazídů, kteří jsou na útěku.
Prezident USA Barack Obama proto povolil shazování humanitární pomoci uprchlíků, ale i cílené nálety na radikály. USA už dříve schválily dodávky zbraní pro Irák, nedávno také 5000 protitankových střel Hellfire.
Mezitím pokračuje politická krize v rozdělené zemi. Irácký premiér Núrí Málikí, jemuž se od vítězství v jarních volbách nedaří sestavit vládní koalici, se v neděli ohradil vůči novému prezidentu Fuádu Masúmovi a pohrozil mu ústavní stížností, protože prý otálí jmenovat předsedu vlády. Málikí odmítá výzvy k odchodu a chce třetí mandát.
Premiérovy jednotky se rozmisťují po Bagdádu
V pondělí vyvrcholilo štěpení sil rozmístěním příslušníků jednotek věrných premiérovi na strategicky důležitých místech v metropoli Bagdádu, zejména v okolí zelené zóny, kde se nacházejí vládní úřady. Americký ministr zahraničí John Kerry v té souvislosti Málikího vyzval, aby nevyvolával další napětí.
USA opakovaně vyzývají k široké politické dohodě v Iráku. Ta se však zdá být v nedohlednu a země se štěpí. Proti Málikímu se stavějí i Kurdové, kteří se navíc chystají vyhlásit samostatnost.