Článek
Annan tento názor uvedl v sídle OSN v New Yorku před iráckým prezidentem Džalálem Talabáním a americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou, kteří se zúčastní valné hromady OSN.
"Každodennímu životu iráckého lidu dominuje neustálá hrozba sektářského násilí a občasného sváru," sdělil Annan o dodal: "Irák a jeho vůdci nyní stojí na důležité křižovatce. Jestliže budou vyjadřovat potřeby a zájmy všech Iráčanů, je slib míru a prosperity stále splnitelný. Jestliže však současné odcizení a násilí bude dále pokračovat, existuje závažné nebezpečí, že se Irák rozdělí v důsledku občanské války."
Minulý týden Annan po návštěvě zemí Blízkého a Středního východu uvedl, že většina místních vůdců považuje americkou invazi do Iráku z roku 2003 za katastrofu, která destabilizovala region.
Desítky obětí útoků
Vražedné úroky a atentáty zažívá Irák každý den, jen v pondělí si vyžádaly padesát lidských životů. Nejtragičtější následky měl útok sebevražedného atentátníka před náborovým střediskem v Ramádí, kde zahynulo 13 lidí. Dvacet obětí si vyžádal útok sebevražedného atentátníka na tržišti v Tal Afaru na severu země. V Bagdádu v pondělí našli čtrnáct těl obětí sektářského násilí a v Bákubě bylo zabito šest členů dvou šíitských rodin.
V úterý explodovalo zaparkované auto plné trhavin v bagdádské čtvrti Amil nedaleko továrny na plynové bomby. Závod naštěstí nebyl zasažen, i tak ale zahynuli dva civilisté a 25 dalších jich bylo zraněno. Ve městě Udhajm severně od Bákuby byl v úterý neznámými ozbrojenci zastřelen starosta. Přímo v Bákubě ozbrojenci pálili na policejní hlídku u městské věznice. Jeden policista byl zabit a tři další utrpěli zranění.