Článek
„Jsem velmi dojat. Dlouho jsem neviděl lidi. Chyběla mi moje rodina a také moji přátelé i další lidé a to, že s nimi nemohu hovořit,“ prohlásil Šalit, který byl předán nejprve egyptským úřadům a později do Izraele. [celá zpráva]
Doufám, že tato dohoda povede k nastolení míru a podpoře spolupráce mezi Izraelem a Palestinci.
Voják byl pohublý a bledý a většinu času klopil zrak k zemi. Občas se ale i usmál. Doplnil, že se o něj jeho únosci dobře starali. O chystaném propuštění se dozvěděl před týdnem, do poslední chvíle se ale bál, že by to něco mohlo překazit. Obával se, že by mohl zůstat v zajetí "ještě spoustu let". Vždycky ale prý věděl, že se domů vrátí.
"Doufám, že tato dohoda (o výměně zajatců) povede k nastolení míru a podpoře spolupráce mezi Izraelem a Palestinci," poznamenal Šalit.
Izraelská vláda se s Hamásem dohodla na výměně zajatce za 1027 Palestinců vězněných v Izraeli. Na hraničním přechodu Rafah panovala v úterý extatická atmosféra. Propuštěné palestinské vězně, z nichž někteří byli uvězněni za podíl na teroristických útocích v Izraeli, vítal osobně šéf Hamásu Chálid Mišál.
Izraelská veřejnost vnímala úterní výměnu se smíšenými pocity, informovala tamní média.
Anketa
Únos Gilada Šalita
Gilad Šalit byl unesen v neděli 25. července 2006. Palestinci prokopali 300 metrů dlouhý tunel pod hranicemi Izraele s pásmem Gazy u přechodu Kerem Šalom. Ústil přímo ve stanovišti Izraelských obranných sil. Skupina asi osmi Palestinců při útoku vhodila granáty do tanku a obrněného transportéru. Dva tankisty zabila, třetího, zraněného střelce tanku desátníka Gilada Šalita unesla. Při útoku také padli dva Palestinci. K útoku se přihlásily tři radikální skupiny - ozbrojená složka Hamásu Brigády mučedníků Izzuddína Kásama, levicové Výbory lidového odporu a málo známá Islámská armáda.