Článek
„Jsem velmi dojat. Dlouho jsem neviděl lidi. Chyběla mi moje rodina a také moji přátelé i další lidé a to, že s nimi nemohu hovořit,“ prohlásil Šalit, který byl předán nejprve egyptským úřadům a později do Izraele. [celá zpráva]
Doufám, že tato dohoda povede k nastolení míru a podpoře spolupráce mezi Izraelem a Palestinci.
BEZ KOMENTÁŘE: První záběry propuštěného izraelského vojáka ŠalitaVideo: Reuters
Voják byl pohublý a bledý a většinu času klopil zrak k zemi. Občas se ale i usmál. Doplnil, že se o něj jeho únosci dobře starali. O chystaném propuštění se dozvěděl před týdnem, do poslední chvíle se ale bál, že by to něco mohlo překazit. Obával se, že by mohl zůstat v zajetí "ještě spoustu let". Vždycky ale prý věděl, že se domů vrátí.

Gilad Šalit hovoří telefonicky se svou rodinou krátce poté, co byl po více než pěti letech propuštěn ze zajetí Hamásu.
"Doufám, že tato dohoda (o výměně zajatců) povede k nastolení míru a podpoře spolupráce mezi Izraelem a Palestinci," poznamenal Šalit.

Unesený izraelský voják Gilad Šalit na nedatovaném obrázku
Izraelská vláda se s Hamásem dohodla na výměně zajatce za 1027 Palestinců vězněných v Izraeli. Na hraničním přechodu Rafah panovala v úterý extatická atmosféra. Propuštěné palestinské vězně, z nichž někteří byli uvězněni za podíl na teroristických útocích v Izraeli, vítal osobně šéf Hamásu Chálid Mišál.
Izraelská veřejnost vnímala úterní výměnu se smíšenými pocity, informovala tamní média.

Gilad Šalit na hraničním přechodu

Palestinci v Rafahu slaví propuštění vězňů.

Šalita na základně Tel Nof vítá jeho otec Noam.

Lidé v Jeruzalémě vítají propuštění vojáka Šalita.

Gilad Šalit na letecké základně Tel Nof zdraví izraelského premiéra Benjamina Netanjahua
Anketa
Únos Gilada Šalita
Gilad Šalit byl unesen v neděli 25. července 2006. Palestinci prokopali 300 metrů dlouhý tunel pod hranicemi Izraele s pásmem Gazy u přechodu Kerem Šalom. Ústil přímo ve stanovišti Izraelských obranných sil. Skupina asi osmi Palestinců při útoku vhodila granáty do tanku a obrněného transportéru. Dva tankisty zabila, třetího, zraněného střelce tanku desátníka Gilada Šalita unesla. Při útoku také padli dva Palestinci. K útoku se přihlásily tři radikální skupiny - ozbrojená složka Hamásu Brigády mučedníků Izzuddína Kásama, levicové Výbory lidového odporu a málo známá Islámská armáda.