Článek
„Hanebná glorifikace 7. října musí přestat. Podněcování a nenávist vůči Izraeli plodí terorismus a extremismus, který vedl k brutálnímu masakru 7. října,“ sdělil Lapid podle listu The Times of Israel. „Očekáváme, že jordánská vláda to veřejně a jednoznačně odsoudí,“ dodal.
Majitel: dcera tehdy promovala
Izraelský zpravodajský web Ynet ve čtvrtek odpoledne informoval, že telefonicky hovořil s majitelem restaurace, který uvedl, že název změnil pouze na „říjen“, a tvrdil, že název nemínil jako politické prohlášení a s útokem Hamásu vůbec nesouvisí.
„Moje dcera promovala na lékařské fakultě v Alžírsku 7. října,“ vysvětloval majitel podniku ve čtvrti Jižní Mazar poblíž města Kerak jihozápadně od hlavního města Ammánu. „Změnili jsme pojmenování, protože ho lidé chápali jako politické. Nový název je prostě říjen, bez 7. Nemáme žádnou spojitost s politikou,“ dodal.
Podle Ynetu však facebooková stránka restaurace zaměřené na přípravu šawarmy, šťavnatého kuřecího masa, které se podrobí marinaci se směsí orientálních koření a poté se peče na rožni, toto vysvětlení zpochybňuje. Ukazuje, že dříve fungovala pod jiným názvem a žádala své příznivce, aby navrhli nové pojmenování. Jeden z diskutujících navrhl právě „7. října“ – a uspěl, přičemž odměnou za vítězství získal zlatý prsten.
Video kolující po sociálních sítích zachycuje logo restaurace s nápisem (v angličtině) „October 7“. Nášivku s tímto nápisem měli i zaměstnanci na oblečení.
Klip zveřejnila ve středu večer na serveru X Dima Tábúbovová, někdejší poslankyně, spisovatelka, politická analytička a členka jordánského Muslimského bratrstva, konzervativní islamistické organizace.
والله الكركية مالهم حل..، تم افتتاح مطعم 7 أكتوبر في المزار الجنوبي ✌🏼✌🏼✌🏼😁 pic.twitter.com/S0KF4G2E08
— DIMA TAHBOUB (@DTABOUB) January 24, 2024
Už dříve pochválila jordánského vojáka, který v roce 1997 při masakru na Ostrově míru zavraždil sedm izraelských školaček a šest dalších zranil.
Ve dvouminutovém videu natáčí neznámý muž restauraci plnou zákazníků zvenčí i její okolí a poté vejde do jídelny, kde ho zákazníci a zaměstnanci v oděvech s nápisem „7. říjen“ vítají, zatímco on gratuluje personálu k novému názvu.
Vztahy poznačilo pnutí
Jordánsko se v roce 1994 stalo po Egyptě (v roce 1979) druhým arabským státem, který uzavřel mír s Izraelem. Tisíce protestujících loni na podzim vyzvaly Ammán, aby kvůli válce proti Hamásu vypověděl mírovou smlouvu s Izraelem.
Po dvou týdnech války vydal Izrael varování před cestami do Jordánska a dalších arabských zemí.
Jordánsko, jehož obyvatelstvo tvoří podle odhadů nejméně padesát procent Palestinců, odvolalo počátkem listopadu velvyslance v Izraeli „jako výraz odmítavého postoje Jordánska a odsouzení zuřící izraelské války v Gaze, která zabíjí nevinné lidi a způsobuje bezprecedentní humanitární katastrofu“.
Požádalo rovněž izraelské ministerstvo zahraničí, aby velvyslanci Rogelu Rachmanovi, dočasně povolanému zpět do Izraele kvůli bezpečnostním hrozbám v Jordánsku, vzkázalo, aby se do Ammánu nevracel.
O rozruch se postarala už dříve i jordánská královna Ranija al-Jasín, když prohlásila, že Izrael umlčuje kritiku vůči sobě tím, že jejího autora obviňuje z antisemitismu. Rovněž prohlásila, že některé násilné činy ze 7. října 2023 nebyly ani prokázány, včetně údajného uříznutí hlavy dětem.
Válka vypukla 7. října, kdy teroristé Hamásu prorazili hranici s Gazou a řádili v obcích na jihu Izraele, kde pod příkrovem záplavy raket vypálených na izraelská města povraždili více než zhruba 1200 lidí, většinou civilistů, a 253 dalších unesli.