Článek
Bejrút, hlavní město Libanonu, jehož jižní předměstí je považováno za baštu Íránem podporované ozbrojené šíitské skupiny Hizballáh, od soboty v napětí očekával možnou odvetu za raketový útok, při němž na Golanských výšinách zahynulo 12 dětí a mladistvých, kteří hráli fotbal.
Izrael a Spojené státy útok na Madždal Šams přičítají Hizballáhu, ten však jakoukoliv odpovědnost odmítá. Na místě ale byly nalezeny zbytky rakety íránské výroby se zhruba 50kilogramovou hlavicí, jakou používá právě libanonské šíitské teroristické hnutí financované Teheránem.
Additional Info
— Nafiseh Kohnavard (@nafisehkBBC) July 30, 2024
A building belonging to Hezbollah in Haret Hreik in the southern suburb of Beirut was bombed by Israel
It is close to Hassanein Mosque & Bahman Hospital pic.twitter.com/6DLQ9kpfhb
Podle listu The Jerusalem Post byl cílem izraelského úderu v Bejrútu Fuád Šukr, známý také jako Hadždž Muhassín, který je považován za muže číslo dvě Hizballáhu a je zodpovědný za vojenské aktivity této teroristické organizace.
Na přísahu nového prezidenta Íránu přijel i Hamás a Hizballáh
Při izraelském útoku na jižní předměstí Bejrútu podle stanice France 24 přišli o život nejméně dva lidé. Agentura ČTK později upřesnila, že zemřeli tři civilisté, mezi kterými byly i dvě děti. Fuád Šukr, vojenský poradce šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha a šéf operačního velitelství Hizballáhu, ale podle prvotních zpráv agentury Reuters přežil. Izraelská armáda nakonec uvedla, že při jejím útoku zemřel. Samotný Hizballáh smrt Šukra nepotvrdil.
Šukr měl v Hizballáhu na starosti výrobu přesně naváděných raket a Spojené státy ho hledají kvůli jeho roli při útoku na kasárny americké námořní pěchoty a francouzskou základnu v Bejrútu v roce 1983. Tehdy zahynulo 241 amerických a 58 francouzských vojáků. USA v roce 2017 vypsaly odměnu pět milionů dolarů (117,5 milionu korun) za informace vedoucí k jeho dopadení.
Libanonský ministr zahraničí Abdalláh Bú Habíb prohlásil, že libanonská vláda izraelský úder odsuzuje a chystá se podat stížnost k OSN. Zároveň vyjádřil naději, že Hizballáh na útok odpoví přiměřeně tak, „aby se tato vlna zabíjení zastavila“.
Izraelský úder také odsoudilo Rusko. Země, jejíž ozbrojené síly už třetím rokem útočí na civilní cíle na Ukrajině, označila postup izraelské armády za „do očí bijící porušení mezinárodního práva“.
K Rusku se přidaly Írán, který jej nazval „hříšnou a zbabělou izraelskou agresí“, a palestinské teroristické hnutí Hamás, podle nějž jde o „nebezpečnou eskalaci“. Proti Hamásu vede Izrael válku v Pásmu Gazy v odvetě za krvavý teroristický útok ze 7. října.