Článek
Videa na sociálních sítích podle agentury AP naznačovala, že v ropném zařízení společnosti Saudi Aramco propukl požár. Mluvčí povstalců Jahjá Saría napsal na Twitteru, že rebelové na ropný provoz odpálili novou střelu s plochou dráhou letu, Kuds 2. Zároveň připojil satelitní snímek, na němž je patrně zařízení Saudi Aramco v severní Džiddě, kde se v nádržích skladují ropné produkty. „Útok byl velmi přesný, k cíli spěchaly sanitky a hasiči,” dodal Saría podle televize Al-Džazíra.
Saúdskoarabská agentura SPA s odkazem na zdroj na ministerstvu energetiky oznámila, že v distribuční stanici v Džiddě začal hořet zásobník s pohonnými hmotami. Příčinu požáru ale neuvedla, Hasičům se podařilo oheň uhasit a nikdo nebyl zraněn. Incident podle SPA neohrozil dodávky firmy Saudi Aramco odběratelům.
Houthis have claimed a cruise missile attack using Quds-2 missiles that targeted a distribution station that belonged to Saudi Aramco in Jeddah, Saudi Arabia. pic.twitter.com/VaDOhZwhAt
— Intel Air & Sea (@air_intel) November 23, 2020
Útok byl podle mluvčího jemenských povstalců odvetou za činnost koalice pod velením Rijádu, jež proti povstalcům bojuje v Jemenu. Agentura Reuters s odkazem na povstalce napsala, že cílem útoku byla distribuční stanice Saudi Aramco. Provoz se nachází v blízkosti mezinárodního letiště, které je dopravní tepnou pro muslimské poutníky mířící do nedaleké Mekky.
Už loni se stala rafinérie Saudi Aramco terčem útoku, ke kterému se přihlásili jemenští vzbouřenci, ale Rijád je přesvědčen, že ho podnikl Írán, jenž podporuje vzbouřence z kmene šíitských Húsíů.
Trosky dronů a raket ukazují na zapojení Íránu, uvedl k útoku na rafinérii Rijád
Arábii zatěžuje vleklá jemenská válka
Nový útok, k němuž se hlásí povstalci, byl podniknut krátce po návštěvě dosluhujícího amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. V neděli navíc v království skončil virtuální summit G20.
Jemen už mnoho let devastuje konflikt, který se vyostřil začátkem roku 2015, když se šíitští rebelové známí jako Húsíové zmocnili většiny západní části země a přinutili prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího uprchnout do zahraničí. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a dalších sedm arabských států činnost povstalců, které považují za zástupce Íránu, velmi znepokojila. Koalice proto zahájila intervenci s cílem dostat Jemen pod kontrolu mezinárodně uznané vlády. Dosud se jí to ale nepodařilo. Zároveň čelí Rijád mezinárodní kritice, že při jeho náletech umírají civilisté.