Článek
„Jsme hluboce zklamáni z toho, že Izrael trvá na pokračování schématu provokativní akce. Tato opakovaná ohlášení a plány nové výstavby jsou v rozporu s mírovým cílem. Izraelští představitelé neustále říkají, že podporují cestu k dvoustátnímu řešení, ale tyto kroky tento cíl stále víc ohrožují,“ prohlásila za americkou vládu mluvčí ministryně zahraničí Victoria Nulandová.
Komentátoři se shodují v tom, že je to dosud nejtvrdší odsouzení izraelské výstavby.
Své znepokojení vyjádřili také čtyři evropští členové Rady bezpečnosti OSN - Francie, Německo, Velká Británie a Portugalsko. Ve společném prohlášení země uvedly, že Izrael „vysílá negativní signál a podlamuje víru v jeho ochotu jednat“.
Izrael povolil další výstavbu na okupovaných územích po nedávném přijetí palestinského státu za přidruženého člena OSN. Jeruzalém s tímto jednostranným krokem Palestinců nesouhlasí. Výstavba nových domů je reakcí na něj.
Izraelská plánovací komise nejprve v pondělí oznámila, že dala zelenou výstavbě 1 500 bytových jednotek ve čtvrti Ramat Šlomo ve východním Jeruzalémě. Projekt už byl jednou odložen, protože vyvolal odpor Washingtonu a diplomatickou roztržku mezi USA a Izraelem.
Je to jen byrokracie, tvrdí velvyslanec
Tentokrát ale Izraelci po kritice z USA neustoupili, a když se do vlády premiéra Benjamina Netanjahua americká vláda ostře obula prostřednictvím mluvčí Nulandové, naopak ohlásili schválení dalších plánů. Izraelská komise ve středu uvedla, že se postaví ještě 2 600 bytů v místě Givat Hamatos ve východním Jeruzalémě. Je to poprvé za 15 let, kdy Izrael rozhodl o stavění v této části nárokovaného hlavního města Palestinců.
Kromě toho má vzniknout 1 048 nových bytů v různých místech na Západním břehu Jordánu.
Podle izraelského velvyslance v OSN Rona Prosora nejsou osady na okupovaných územích velkou překážkou pro mírové vypořádání. Prohlásil, že nová oznámení o výstavbě jsou jen součástí byrokratického procesu, napsal server BBC.
Izrael se zmocnil východního Jeruzaléma během války v roce 1967. Připojení k jejich metropoli nebylo nikdy mezinárodně uznáno. Palestinci usilují o vlastní stát na Západním břehu a v pásmu Gazy, východní Jeruzalém má být jeho hlavním městem.