Hlavní obsah

Je duševně nemocná, tvrdí íránské úřady o studentce, která se svlékla na ulici

V ústavu pro psychicky nemocné skončila iránská studentka, která se svlékla do spodního prádla na protest proti obtěžování ze strany mravnostní policie a procházela se před teheránskou univerzitou Azad. Octla se tam z rozhodnutí íránských úřadů, které ji prohlásily za „duševně nemocnou“, informoval na sociální síti X mediální projekt Nexta.

Video: AP

Článek

Mladá žena se podle Nexty, která se odvolává na íránská opoziční média, jmenuje Ahu Dariaiová a je jí 30 let. Byla postgraduální studentkou francouzské literatury na univerzitě Azad v Teheránu.

Na sociálních sítích od neděle koluje video, na němž je vidět, jak sedí před univerzitou ve spodním prádle a s nezakrytými vlasy. Ukazuje také na své spolužáky, mezi nimiž je mnoho žen, které nosí šátky, a pak se prochází po areálu. Když se vydá na silnici, obklopí ji skupina mužů, sváže ji, nacpe do auta a odjede.

Foto: Profimedia.cz

Provládní shromáždění v Teheránu

Státní tisková agentura Fars uvedla, že studentka se svlékla poté, co s ní dva bezpečnostní pracovníci „klidně mluvili“ a varovali ji, že porušuje pravidla oblékání.

Stanice CNN s odvoláním na íránský studentský sociální kanál Amir Kabir sdělila, že Ahu předtím obtěžovali členové íránské dobrovolnické polovojenské skupiny Basídž, kteří jí roztrhali šátek a oblečení.

Amnesty žádá pro Ahu ochranu před mučením

Amnesty Iran, pobočka organizace Amnesty International, podle CNN uvedla, že Ahu byla „násilně zatčena“ poté, co protestovala proti „obtěžujícímu prosazování“ pravidel oblékání na univerzitě. Íránské úřady vyzvala, aby ji okamžitě propustily, a také k tomu, aby ji ochránily před mučením a jinými formami špatného zacházení a byl jí umožněn kontakt s rodinou a právníkem.

„Obvinění z bití a sexuálního násilí během zatýkání je potřeba nezávisle a nestranně vyšetřit,“ dodala Amnesty Iran.

Íránský režim zavádí bezpečnostní opatření. Bojí se protestů na výročí smrti Amíníové

Zahraniční

Obvinění z duševní choroby odráží dlouhodobou taktiku Íránu proti demonstrantům, zejména těm, kteří jsou proti povinnému hidžábu. Někteří z nich podle CNN později vypověděli, že je násilně umístili do psychiatrických léčeben. Tam jim píchali injekce, které narušovaly pohyb nebo řeč, a někteří byli podrobeni elektrošokové terapii.

Írán má velmi přísné zákony předepisující, jak mají ženy chodit oděné na veřejnosti. Zásah mravnostní policie proti 22leté Kurdce Mahse Amíníové skončil 16. září 2022 její smrtí. Úřady tehdy uváděly, že na policejní stanici dostala infarkt, ale svědci tvrdili, že byla při zadržování brutálně bita a mohla krvácet do mozku.

Íránská studentka se na protest svlékla na veřejnosti

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám