Článek
Jamamotová podlehla četným střelným zraněním, která utrpěla v přestřelce mezi syrskými vládními jednotkami a povstalci ve městě Aleppo. Stala se tak prvním japonským občanem, který byl při tomto 17měsíčním konfliktu zabit.
Pracovala pro japonské nezávislé zpravodajství Japan Press a podle japonského ministra zahraničí přišla o život ve chvílích, kdy pobývala s povstaleckými jednotkami a zachycovala život vojáků na linii a obyčejných lidí.
V telefonním interview s japonskou televizí uvedl její kolega Kazutaka Sato, který s ní cestoval, že byla podle všeho zasažena velkým množstvím střelných ran ze strany vládních jednotek. Svým zraněním prý bohužel velmi rychle podlehla. Život jí nezachránila ani neprůstřelná vesta, kterou na sobě v osudnou chvíli měla.
"Uviděli jsme skupinu lidí v kamuflážním vybavení, kteří se k nám blížili. Vypadali jako vládní vojáci. Najednou začali směrem k nám náhodně střílet. Byli od nás asi jen 20 nebo 30 metrů, možná i blíže," uvedl Sato.
Zkušená novinářka
Jamamotová byla přitom velmi zkušená, za sebou už měla zpravodajství z válečných konfliktů z Afghánistánu či Iráku. Velké štěstí měla už v dubnu roku 2003, kdy jen těsně unikla útoku amerického tanku na hotel v Bagdádu.
Podle syrských aktivistů už v oblasti Aleppa beze stopy zmizeli novináři z Libanonu a Turecka a další novinář z nespecifikované arabské země. Podle organizace Reportéři bez hranic jsou Sýrie a Somálsko letos nejnebezpečnějšími zeměmi pro novináře. Jen do začátku srpna zahynulo v Sýrii pět novinářů a tři asistenti, v Somálsku pak přišlo o život při výkonu své práce také osm žurnalistů.