Článek
Malá jednotka však zůstala v rozdělené pohraniční vesnici Ghadžar, kde se zatím Izraelci nedohodli na bezpečnostních opařeních. I odtud však chce odejít do několika dní.
Odjezd izraelských sil začal poté, co k tomu dal rozkaz izraelský ministr obrany Amir Perec. Po půlnoci překročilo libanonsko-izraelskou hranici asi 200 posledních vojáků. Na jejich pozicích se rozmístily mezinárodní mírové jednotky a také síly libanonské armády.
"Odpovědnost za Libanon je teď v rukou libanonské vlády a samozřejmě OSN, takže za jakýkoliv útok Hizballáhu je zodpovědná libanonská vláda," řekla mluvčí izraelské armády Zvika Golanová.
Odsun zbylých oddílů setrvávajících v Libanonu po červencové rozsáhlé invazi a bojových akcích proti libanonskému hnutí Hizballáh v posledních týdnech vázl. Izrael to zdůvodňoval neutěšenou bezpečnostní situací a váznoucím odzbrojováním Hizballáhu.
Šíitské radikální hnutí zatím nesplnilo podmínku, kterou mu uložila Rada bezpečnosti OSN, a nepropustilo na svobodu dva zajaté izraelské vojáky. Právě jejich únos odstartoval tvrdý červencový střet mezi Izraelci a Hizballáhem.