Článek
Problémem je nyní postoj menší koaliční strany Židovský domov. Její vůdce Naftali Bennett požaduje změny ve fungování bezpečnostního kabinetu a dostatečné informace od bezpečnostní rady před zasedáním.
„Kdyby (premiér Benjamin) Netanjahu bojoval s Hamásem stejně jako s Židovským domovem, situace Izraele by byla mnohem lepší,“ nechal se slyšet Bennett, který ve vládě zastává post ministra školství a ministra pro záležitosti Jeruzaléma a diaspory.
Zástupce Likudu u jednání, kterým je ministr turistiky Jariv Levin, uvedl, že se Bennettovy požadavky berou vážně, ale měl by se mírnit: „Zabránění zformování pravicové vlády není způsobem řešení problému,“ řekl Levin izraelskému rozhlasu
Koalice měla dosud ve 120členném parlamentu převahu pouze jediného hlasu, s Liebermanovou stranou jí přibude šest mandátů, ovšem bez podpory osmi poslanců Bennettovy partaje se neobejde.
Jak napsala agentura AFP, vzniká s Liebermanem nejpravicovější kabinet v dějinách Izraele.
Spor o etiku
Vstup Liebermana, který byl v minulosti ministrem zahraničí a je odpůrcem mírových jednání s Palestinci, do vlády považuje bývalý ministr obrany Moše Ja’alon za hrozbu, že Izrael povedou extremistické síly.
Ja’alon v neděli odstoupil kvůli sporům ve vládě o etice armády. Izrael nyní rozděluje proces vedený s vojákem, který zastřelil na zemi ležícího palestinského útočníka, jenž už nikoho neohrožoval. Část ministrů ho brání, Ja’alon patřil k těm, kdo apelovali na morální principy vojska a nezneužívání síly.
Liebermanova strana vydupala peníze
Zástupci Likudu, strany Jistrael bejtenu a ministerstva financí uzavřeli dohodu v noci, uvedl list Jerusalem Post. Její součástí je Liebermanovou partají požadované vyplacení penzí v celkové výši 1,5 miliardy šekelů (téměř 9,5 miliardy korun) znevýhodněným důchodcům. Právě tato otázka nejvíce komplikovala jednání o rozšíření koalice.