Článek
Dopis oznamující rezignaci předal osmapadesátiletý generál Dan Haluc do rukou premiéra Ehuda Olmerta a ministra obrany Amira Perece. "Jak doznívaly ohlasy války, rozhodl jsem se jednat na vlastní zodpovědnost," uvedl Haluc, kterého se premiér pokoušel přesvědčit, aby ještě ve funkci zůstal. "Pro mě má slovo zodpovědnost velký význam," dodal generál.
Rezignaci podal na základě zjištění zvláštní komise Winograd, která prošetřuje způsob vedení války. Rezignoval ještě před zveřejněním závěrečné zprávy. Generální štáb naopak Halucovu rezignaci přivítal s ohledem na to, jak jednaly Izraelské obranné síly během války. Před komisí Winograd mluvili i generálové ze štábu, kteří se netajili výhradami k Halucově postupu. Podle nich bývalý letec příliš dlouho spoléhal na masivní nálety a otálel s vysláním pozemních sil. Řada vojáků byla také pro chystaný boj s milicemi Hizballáhu špatně vybavena.
Rezignace nebyla neočekávaná, Haluc, který byl již za války kritizován, že před zahájením bojů prodal akcie [celá zpráva], už před dvěma týdny oznámil, že odstoupí, jestliže komise zjistí, že při vedení války pochybil.
Izrael v jižním Libanonu uskutečnil loni v létě rozsáhlou ofenzívu, jejímž cílem bylo osvobodit dva vojáky, které 12. července unesly milice libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Ani 34 dny dlouhá ofenzíva nepřinesla výsledky, vojáky se nepodařilo osvobodit a Hizballáh, který Izrael zasypal pěti tisíci raketami, nebyl rozdrcen. Jeho vůdce Hasan Nasralláh dokonce úspěšné vzdorování akcím izraelské armády označil za vítězství. [celá zpráva]
Boje si vyžádaly životy okolo 1200 Libanonců, většinou civilistů, a 157 Izraelců, z nichž 116 byli příslušníci ozbrojených sil. Haluc byl do čela štábu postaven v červnu 2005 těsně předtím, než se Izrael stáhl z území pásma Gazy.